11.4 C
Warszawa
poniedziałek, 26 października 2020

Pięćsetka za 350 tys. zł

Koniecznie przeczytaj

O Varso w Varso

Wywiad z Peterem Pecnikiem, Country CEO w firmie HB Reavis Poland

Wiecha na Norblinie

44 metry inwestycji

Podczas internetowej aukcji portalu One Bid pochodzący z 1794 r. banknot o nominale 500 zł sprzedano za zawrotną kwotę 350 tys. zł (przy cenie wywoławczej wynoszącej 150 tys. zł).

Podczas internetowej aukcji portalu One Bid pochodzący z 1794 r. banknot o nominale 500 złotych sprzedano za zawrotną kwotę 350 tys. zł (przy cenie wywoławczej wynoszącej 150 tys. zł). Podczas powstania kościuszkowskiego Dyrekcja Biletów Skarbowych, pierwsza w Polsce instytucja, która wyemitowała pieniądze papierowe, wydrukowała zaledwie 500 banknotów o takim nominale. Wraz z biletem opiewającym na 1000 zł stanowi legendarną parę polskich banknotów.

Banknot o nominale 500 zł. Awers i rewers.
Banknot o nominale 500 zł. Awers i rewers.
Banknot o nominale 1000 zł. Awers i rewers.

Oferowana pięćsetka swoją niezwykle wysoką cenę zawdzięcza bez wątpienia temu, że jest to najlepiej zachowany egzemplarz, jaki w ogóle jest znany. Wygląda jakby dopiero co zszedł z prasy drukarskiej, z pięknie zachowanym filigranem J.Honig&Zoonen. Tego typu banknoty są niezmierną rzadkością na rynku antykwarycznym. Po 1989 r. pojawiły się na rynku kolekcjonerskim w Polsce jedynie sześć razy. Ostatnia aukcja miała miejsce w 2019 r., kiedy to za pięćsetkę w trzecim stopniu zachowania kolekcjoner zapłacił aż 253 tys. zł. W 2018 r. na aukcji pojawił się także banknot o nominale 1000 zł, sprzedany za 201 tys. zł. Była to trzecia aukcja banknotu o takim nominale od 1989 r. Pieniądze papierowe emitowano w 1794 r. w celu zapewniania finansowania wysiłku zbrojnego Rzeczpospolitej. W ciągu kilku miesięcy wydrukowano banknotów o różnej wartości na olbrzymią na owe czasy sumę 8 mln zł. Początkowo na rynek trafiły duże nominały, od 5 do 1000 zł. Później, wraz z naturalną ucieczką pieniądza kruszcowego z rynku, zdecydowano się drukować nominały od 10 gr do 4 zł. Po upadku powstania pieniądz papierowy stracił jakąkolwiek wartość i przestał być honorowany. O ile zaborcy jeszcze przez wiele lat rozliczali się z długami związanymi z upadkiem polskich banków w 1793 r., kredytami zaciągniętymi przez Rzeczpospolitą czy prywatnymi zobowiązaniami Stanisława Augusta, to nigdy nie wykupili pieniądza papierowego emitowanego w ostatnich miesiącach istnienia Rzeczpospolitej.

Najnowsze

Izba Gmin poprawia historię

Brytyjscy parlamentarzyści tropią właścicieli niewolników

ABC inwestycji w numizmaty

Obroty na rynku monet wzrosły

Bezpieczne płatności

Biznes Raport Gazety Finansowej 38/2020

CZY ZABYTKI Z KAMBODŻY, TAJLANDII I INDII WRÓCĄ KIEDYKOLWIEK DO SWOICH WŁAŚCICIELI?

Biografia Douglasa Latchforda to gotowy scenariusz na kolejny film o przygodach Indiany Jonesa. Ale tu nie będzie szczęśliwego zakończenia.

Aukcja rodowych tajemnic

Londyńskie Sotheby’s po latach przygotowań wystawiło na aukcji przedmioty należące niegdyś do najznakomitszych postaci europejskiej historii. Na początku stycznia zapanowało poruszenie na niszowym,...