22.5 C
Warszawa
sobota, 13 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Welconomy w Toruniu – warto było poczekać

Trwa jesienny maraton kongresów gospodarczych z udziałem przedstawicieli Fundacji „Teraz Polska”. Tydzień temu miałem przyjemność brać udział w XXVII edycji Welconomy Forum w Toruniu. Ten jeden z najstarszych kongresów gospodarczych w Polsce stawił czoła pandemii. Impreza co prawda opóźniła się o kilka miesięcy, ale warto było poczekać!

Pół roku w cieniu COVID-19 spowodowało, że wbrew obawom chętnych do uczestnictwa w wydarzeniach kongresowych – zarówno w formule stacjonarnej, jak i zdalnej – nie brakuje. Kongresy to nie tylko miejsce wymiany poglądów i poszerzania wiedzy, lecz (a może przede wszystkim) budowania bezpośrednich kontaktów. Dlatego przedsiębiorcy, eksperci i politycy zatęsknili za rozmowami na żywo, co w Toruniu było doskonale widać.

Welconomy, od kilkunastu lat realizowane w Toruniu, a wcześniej w pobliskim Ciechocinku, jest autorskim projektem Jacka Janiszewskiego: eksperta, społecznika, samorządowca, niegdyś piastującego ministerialną tekę. Tegoroczna edycja pokazała, że dzięki uporowi, zgranemu zespołowi i wierze w to, iż nie istnieją trudności nie do pokonania, można odnieść sukces. Bo Welconomy, realizowane w wyjątkowych, trudnych warunkach, okazało się sukcesem.

Po raz kolejny miałem przyjemność moderować na Welconomy panel tym razem pt. „Wyzwania dla tradycyjnego kanału dystrybucji w kontekście rozwoju sieci handlowych i zmieniających się zwyczajów zakupowych Polaków”. Wśród dyskutantów byli m.in. Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, Dyrektor Generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner, senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa. Punkt wyjścia do dyskusji to oczywiście pandemia, ale wszyscy zgodzili się, że zmiany, które ona przyspieszyła, mogą mieć również pozytywne skutki. Polscy producenci nie boją się wyzwań, rozumieją otaczający świat i z odwagą stają w konkurencyjne szranki na międzynarodowych rynkach. Są powody do optymizmu!

Nie tak dawno podczas EKG w Katowicach wyróżniliśmy tytułem „Promotor Polski” osobistości ze Śląska; w Toruniu przyszedł czas na promotorów z regionu kujawsko- -pomorskiego. Statuetki odebrali prof. Andrzej Tretyn i Krzysztof Herdzin; wyróżniono także Grzegorza Borka i Aleksandra Wasilewskiego. Nagrodzonym wręczali je, prócz niżej podpisanego, także profesor Jerzy Buzek, profesor Michał Kleiber – przewodniczący Kapituły Konkursu „Teraz Polska” oraz organizator Welconomy, wymieniany już wielokrotnie Jacek Janiszewski.

W kuluarach kongresu uwagę przyciągała nowa inicjatywa – Akademia Zarządzania i Rozwoju, zainicjowana przez Instytut Biznesu. To internetowa platforma, mająca zachęcać młodych ludzi do wyboru odpowiedniej dla nich drogi edukacji. Dla AZiR chętnie wypowiadali się utytułowani uczestnicy forum – profesorowie, prezesi firm, politycy. W polskich realiach, gdzie wybór studiów odbywa się często bez zastanowienia, bez dogłębnej znajomości oferty poszczególnych uczelni, taka inicjatywa wydaje się być potrzebna.

Przed nami w jesiennym kalendarzu imprez kongresowych jeszcze V edycja Kongresu590 w Rzeszowie. Już teraz mogę zdradzić, że i tam Fundacja „Teraz Polska” będzie aktywna. Szczegóły w swoim czasie!

Źródło: Natemat.pl

Najnowsze