31.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca 2024

O Varso w Varso

W najbliższym numerze opublikujemy wywiad z Peterem Pecnikiem, Country CEO w firmie HB Reavis Poland, przeprowadzony przez Agnieszkę Bulus-Trando w Biznes INFO.TV. Rozmowa odbyła się w unikatowym miejscu: na 43. piętrze budowy wieży wchodzącej w skład kompleksu Varso Place.

Varso Place to trzy wieżowce zlokalizowane w centrum Warszawy na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II, które pomieszczą biura, hotel, pasaż handlowo-usługowy, a w przyszłości publiczny taras z widokiem na panoramę miasta.

Najwyższy 53-piętrowy wieżowiec Varso Tower, którego budowa obecnie trwa, został zaprojektowany przez architektów z pracowni Foster + Partners i będzie mierzył 230 metrów do dachu, a wraz z iglicą aż 310 metrów. Dwa niższe budynki, których kamienne podium nawiązuje do sąsiedniej zabudowy, a ich szklane wieże mierzą 90 i 81 metrów, zostały zaprojektowane przez warszawską pracownię HRA Architekci. Inwestorem i deweloperem Varso Place jest firma HB Reavis. Finał prac planowany jest na początek 2022 r.

VARSO PLACE W LICZBACH:
Varso Tower – wysokość: 310 metrów; 53 piętra, ok. 70,5 tys. m2
powierzchni najmu
Varso 1 – wysokość: 81 metrów; 19 pięter, ok. 30,5 tys. m2
powierzchni najmu
Varso 2 – wysokość: 90 metrów; 21 pięter, ok. 45,2 tys.
m2 powierzchni najmu, w tym 7,5 tys. m2 powierzchni
handlowo-usługowej

fot. Varso Place

Na szczycie wieży Varso Place znajdą się dwa publiczne tarasy widokowe. Pierwszy na wysokości 205 metrów będzie pełen zieleni, natomiast drugi, na wysokości 230 metrów, zlokalizowany będzie dwukrotnie wyżej niż taras w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Będzie to jednocześnie jeden z najwyżej położonych w Europie tarasów widokowych.

W ramach inwestycji przebudowano również m.in. zachodni odcinek ulicy Chmielnej – powstała jej nowa pierzeja o długości ponad 210 metrów. Została także m.in. wyremontowana nawierzchnia, posadzono również drzewa i krzewy.

W październiku 2017 r. na terenie budowy wykopano 60-tonowy głaz narzutowy, który przyciągnął lodowiec prawdopodobnie 1,5 mln lat wcześniej. Znajdował się na głębokości około 10 metrów. Wyciągnięto go za pomocą specjalistycznego dźwigu, a następnie przewieziono na Pole Mokotowskie, gdzie stanął obok Biblioteki Narodowej. W przyszłości będzie wyeksponowany przed wejściem do wieżowca. Finał prac zaplanowany jest na koniec 2021 r.

Najnowsze