e-wydanie

5.4 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Kupujący są skłonni zapłacić więcej

W trzecim kwartale tego roku warszawiacy kupili 4,6 tys. mieszkań. To dwukrotnie więcej niż w poprzednich trzech miesiącach – wynika z najnowszych danych RedNet Property oraz CBRE.

Na koniec trzeciego kwartału tego roku średnia cena ofertowa mieszkań sprzedanych wyniosła 10,5 tys. zł za m2. To o 9,8 proc. więcej niż rok wcześniej i niemal tyle samo, co w poprzednim kwartale.
– Rynek mieszkaniowy zachowuje się raczej stabilnie. Popyt jest stymulowany przez niskie stopy procentowe utrzymywane w warunkach wysokiej inflacji. Sprzedaż co prawda nie wróciła jeszcze do poziomów notowanych przed pandemią, ale kwartalna liczba transakcji nie odbiega od danych z 2015 r. Deweloperzy stabilizują ceny ofert, ale kupujący, którzy zostali na rynku, są skłonni zapłacić więcej, o ile mieszkanie spełnia ich oczekiwania. Przy utrzymaniu niskich stóp procentowych rynek ma podstawy, aby wrócić na ścieżkę wzrostu. Oczywiście zależy to od rozwoju sytuacji epidemicznej – mówi Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym CBRE.

Z danych CBRE i RedNet Property wynika jednocześnie, że w III kwartale nastąpiło wyraźne ożywienie na stołecznym rynku. Sprzedano wówczas łącznie 4,6 tys. mieszkań. To niemal dwukrotnie więcej niż w poprzednich trzech miesiącach, gdy właścicieli znalazło 2,3 tys. lokali. Jednocześnie coraz mniej osób wycofuje się z podpisanych umów, w III kwartale tylko 113 mieszkań powróciło do deweloperów. Trzy miesiące wcześniej ta sytuacja dotyczyła 304 lokali, czyli niemal 12 proc. oferty. Zdaniem ekspertów CBRE powodem tej sytuacji może być fakt, że obecnie na zakup decydują się głównie osoby o stabilnej sytuacji finansowej, które realnie oceniają swoją zdolność kredytową i są świadome zagrożeń wynikających z obecnej sytuacji. Obecnie nabywcy podejmują więc decyzję o zakupie rozważniej niż na początku roku, tym bardziej, że ceny mieszkań pomimo pandemii, zamiast maleć, idą w górę.

Dzielnice ulubione przez deweloperów

W III kwartale tego roku nabywcy mogli wybierać z oferty ponad 15,8 tys. lokali. W porównaniu z poprzednim rokiem to spadek o 6,3 proc. Najwięcej mieszkań w ofercie sprzedaży znajduje się na Białołęce, Mokotowie i Pradze Południe. Każda z tych dzielnic ma ponad 2,2 tys. mieszkań w ofercie. W czterech na dziesięć przypadków lokale zostaną oddane w przyszłym roku.

W ostatnich trzech miesiącach deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 50 nowych inwestycji z łączną liczbą ponad 4,4 tys. mieszkań, co jest porównywalne z poprzednim kwartałem. Najwięcej nowych mieszkań znajduje się na Białołęce, Ursynowie i Pradze Południe. Z danych CBRE i RedNet Property wynika jednocześnie, że pandemia nie miała większego wpływu na ceny lokali, które wynoszą obecnie średnio około 11 tys. zł za m2. To tyle samo, co w marcu tego roku. Cena sprzedanych mieszkań była jednak nieco niższa i wyniosła 10,5 tys. zł za m2. To o 9,8 proc. więcej niż rok wcześniej i o 1,7 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Natomiast średnia cena lokali wprowadzonych do oferty wyniosła blisko 10 tys. za m2.

Ze statystyk CBRE i RedNet Property wynika jednocześnie, że w II i III kwartale tego roku przeciętna cena sprzedanych mieszkań była wyższa od ceny lokali wprowadzonych do oferty.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze