17.9 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca 2024

Ubezpieczenia oszczędnościowe – co warto wiedzieć?

Polisa na życie nie musi pełnić jedynie funkcji ochronnej i przy odrobinie chęci oraz czasu możemy zadbać o to, by przyniosła nam inne korzyści w postaci gromadzenia kapitału na przyszłość. To opcja szczególnie polecana dla osobom, które w codziennym oszczędzaniu nie są zbyt konsekwentne.

Ubezpieczenie w głównej mierze ma zapewniać ochronę – w sytuacjach określonych w umowie gwarantuje odszkodowanie w ustalonej kwocie. Może zapewnić również inne formy wsparcia. Jednak równie ważnym atutem polisy jest korzyść finansowa.

Oszczędności warto posiadać na każdym etapie życie – w trakcie przeprowadzania remontu domu, zakupu nowego samochodu, czy pomocy finansowej dla dzieci lub wnuków. Powodów może być wiele. Dlatego wykupując ubezpieczenie na życie, dbamy o swoją przyszłość.

Polisa posagowa – gwarancja na lepszy start w dorosłość

Zabezpieczenie przyszłości dziecka będzie ważne dla tych klientów, którzy posiadają małe dzieci oraz chcą zapewnić im bezpieczną przyszłość. Polisa posagowa jest produktem, który oprócz podstawowej ochrony zapewnia również wypłatę sumy ubezpieczenia w określonym momencie, np. po ukończeniu 18. roku życia.

Umowa zawiera się na okres od 5 do 25 lat – tutaj mamy dowolność wyboru. Rodzic może wykupić polisę zarówno w momencie, gdy dopiero narodziło mu się dziecko, jak i wówczas, gdy jego dziecko rozpoczęło już naukę szkolną. Im wcześniej podjęta decyzja, tym większe korzyści – jednak ważne jest, by polisa była zakupiona przed ukończeniem przez dziecko 18. roku życia.

Dobrym rozwiązaniem jest polisa posagowa. Od rodzica zależy jak szeroki program ochronny wybierze dla swojego dziecka. Towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach polis posagowych posiadają wiele elastycznych wariantów, dzięki czemu każdy znajdzie rozwiązanie najlepsze dla własnego dziecka oraz do własnych możliwości finansowych.

Można również dokupić rozszerzenie, w którym dziecko zyskuje dodatkową ochronę finansową na wypadek zachorowania na nowotwór, zawał serca oraz inne ciężkie choroby.

Cena polisy posagowej jest nieco wyższa niż w przypadku innych ubezpieczeń. Jednak ustalona przez nas część składki trafia na specjalne konto polisowe i tym sposobem jest zwracana na koniec umowy. Zasada jest w tym przypadku prosta – im więcej zapłacimy za ubezpieczenie, tym większa będzie suma zgromadzonego kapitału. Stąd właśnie nie warto odkładać decyzji o polisie na później.

Polisa na życie – sposób na spore oszczędności

Czy można zaoszczędzić przez zwykłą polisę na życie? Tak, pamiętając, że im szerszy zakres ochrony, tym większa szansa na odszkodowanie, a co za tym idzie – na dodatkowe środki finansowe. Można się o tym przekonać sprawdzając ubezpieczenie na życie np. na https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenia-oszczednosciowe.

W polisie na życie warto zainwestować w umowy dodatkowe. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zapewnią nam one dodatkową ochronę na wypadek zdiagnozowania raka, wypadku samochodowego, zawału serca, złamania, operacji czy pobytu w szpitalu.

W wyżej wymienionych zdarzeniach można liczyć na odszkodowanie. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większy procent odszkodowania nam przysługuje. Zatem dobrze wybrany produkt ubezpieczeniowy może przynieść wiele korzyści finansowych.

Korzyści znajdziemy też w dwóch innych przypadkach: częstotliwości opłacania składki i długości trwania umowy. Jeśli płatność za polisę na życie jest dokonywana za 6 miesięcy czy cały rok z góry, wielu ubezpieczycieli jest w stanie zapewnić zniżkę, ale taka informacja musi być wyraźnie zaznaczona w ofercie. Podobnie jest z umową – długoterminowa (na 5 czy 10 lat) oznacza lojalność ze strony ubezpieczonego i o to również warto zapytać agenta ubezpieczeniowego.

Inną kwestią jest karencja lub jej brak. Towarzystwa wypłacają odszkodowanie w sytuacji narodzin dziecka lub śmierci bliskiej osoby w rodzinie. Brak karencji oznacza, że kobieta będąca już w ciąży może podpisać umowę z rozszerzeniem na narodziny dziecka i otrzymać z tego tytułu świadczenie. Zazwyczaj jednak karencja trwa od 1-12 miesięcy w zależności od przedmiotu ubezpieczenia.

Można wybrać również pakiet zdrowotny lub wypadkowy, który zwiększy szansę na wypłacenie odszkodowania. W podobnych sytuacjach zazwyczaj sięgamy po oszczędności, by utrzymać dotychczasowy komfort życia oraz zapewnić sobie najlepsze środki leczenia, jednak posiadając polisę na życie – można liczyć na świadczenie, które pozwoli zachować płynność finansową i poczucie bezpieczeństwa w trudnych sytuacjach.

Polisa na życie i dożycie – zysk przez zakład

Istnieje jeszcze możliwość zyskania oszczędności poprzez polisę na życie i dożycie. To produkt niemal identyczny jak polisa posagowa dla dziecka, ale tu uposażonym jest w pierwszej kolejności pełnoletni właściciel polisy.

Polisa na dożycie zawierana jest na określony czas. Po zakończeniu umowy ubezpieczonemu zostaje wypłacona ustalona w umowie kwota. Warunek – dożycie do końca umowy. Wtedy uzyskane środki mogą zostać wykorzystane na dowolny cel, np. jako dodatek do emerytury czy zakup samochodu. W razie, gdyby ubezpieczony nie dożył terminu, to jego bliscy otrzymają wypłatę świadczenia z tytułu śmierci. 

Jednak warto mierzyć siły na zamiary i wybrać sumę ubezpieczenia racjonalnie. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa składka. Jeśli składka będzie dla nas zbyt wysoka – z czasem zrezygnujemy z ubezpieczenia, co odbędzie się na naszą niekorzyść i możemy wówczas stracić część oszczędności.

Najnowsze