21.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Tamara Łempicka – obrazy królowej art déco biją rekordy sprzedaży

28 października podczas aukcji Sotheby’s obraz Tamary Łempickiej „L’Éclat” sprzedany został za niebagatelną kwotę 3,4 mln dolarów czyli blisko 13,5 mln zł. W lutym br. i październiku 2019 r. dwa obrazy malarki zostały sprzedane za łączną kwotę 134 mln zł. Do księgarń niebawem trafi wyjątkowy album poświęcony Łempickiej, wydany przez wydawnictwo BOSZ.

Z roku na rok rosną ceny dzieł polskiej malarki Tamary Łempickiej. W lutym „Portrait de Marjorie Ferry” został sprzedany za 82 mln zł, a w 2019 za jej obraz „La sottoveste rosa” zainkasowano 52 mln zł. To najdroższy obraz polskiego artysty w historii!

Z danych portalu ArtPrice.com wynika, że w 2018 r. obrazy Tamary Łempickiej na światowych aukcjach sprzedano za łączną kwotę 16,4 mln dolarów , co dało jej 8. pozycję wśród artystek, zarówno żyjących, jak i zmarłych.

Wydawnictwo BOSZ zrealizowało niezwykły projekt wydawniczy poświęcony Tamarze Łempickiej. Razem ze spadkobierczyniami spuścizny po malarce – Victorią de Lempicka (wnuczka malarki) oraz prawnuczką – Marisą de Lempicka, wydawnictwo BOSZ wydało niezwykły album poświęcony malarce. Charakter albumu nie jest typową biografią, powieścią czy wspomnieniami o artystce. Nie jest też katalogiem suchych faktów analizujących twórczość Łempickiej. Jego wyjątkowość polega na tym, że łączy w sobie te wszystkie rodzaje publikacji. Publikację wyróżnia też różnorodność tekstów. Pierwszy z nich podejmuje dogłębną analizę twórczości Łempickiej, napisaną przez krytyczkę i teoretyczkę sztuki, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, prof. Marię Annę Potocką. Dalsza cześć książki to sentymentalna podróż oparta na biografii i wspomnieniach o królowej art déco snuta przez jej prawnuczkę – Marisę de Lempicką.

Tymczasem można nabyć już wyjątkowy kalendarz na rok 2021 prezentujący najbardziej znane i cenione dzieła Tamary Łempickiej. Kalendarz stanowi hołd artystki złożony wyzwolonym kobietom.

WR

Najnowsze