25.1 C
Warszawa
sobota, 25 maja 2024

Pierwsze mieszkania z zielonym certyfikatem

Osiedle Riverview w Gdańsku firmy Vastint jest pierwszą inwestycją mieszkaniową w Polsce, która posiada certyfikat LEED Gold.

Gdańska inwestycja spełnia nowe restrykcyjne wymagania energetyczne. To zasługa m.in. zwartych budynków, ograniczenia powierzchni ścian zewnętrznych i odpowiedniego usytuowania okien względem stron świata. Ma to uchronić m.in. przed przegrzewaniem pomieszczeń latem i wychładzaniem zimą. Dzięki zastosowaniu energooszczędnego oświetlenia LED wraz z czujnikami ruchu uzyskano dodatkową redukcję zużycia energii elektrycznej. Umożliwiło to zmniejszenie e zużycia energii w budynkach o 47 proc. i ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 50 proc.

Podczas realizacji inwestycji wykorzystano m.in. materiały o niskim współczynniku emisji lotnych związków organicznych. Fasady budynków zostały obłożone aluminium, drewnem i cegłą klinkierową. W trakcie budowy osiedla zastosowano także nieszablonowe rozwiązania akustyczne. Ściany zewnętrzne i stropy mają ponadprzeciętne parametry akustyczne, co ma zapewnić odpowiedni komfort mieszkań. Osiedle ma ponadto m.in. strefę wypoczynku i plac zabaw dla dzieci. Na ponad jednohektarowym terenie posadzono również drzewa, krzewy i kwitnące byliny. Roślinne nasadzenia pojawiły się też na dachach. Na terenie inwestycji wybudowano również zbiornik retencyjny, który ma zmniejszyć ryzyko zalewania inwestycji w przypadku intensywnych deszczy.

– We wszystkich naszych projektach komercyjnych staramy się spełniać kryteria dotyczące zrównoważonego budownictwa. W przypadku naszej inwestycji mieszkaniowej ta przesłanka była szczególnie ważna. Certyfikat potwierdza proekologiczne podejście i zastosowanie niskoemisyjnych rozwiązań – komentuje Roger Andersson, dyrektor zarządzający w Vastint Poland.

– Staraliśmy się, aby zastosowane materiały budowlane były naturalne i miały możliwie lokalne pochodzenie. Dzięki temu został ograniczony ciężki transport na budowę. Na wszystkich etapach budowy wdrożono program segregacji odpadów i recykling na poziomie 75 proc. – dodaje Tomasz Okuszko, project manager w firmie Vastint Poland.

Najnowsze