22.8 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Janusza Zajdla

Już po raz 36. czytelnicy fantastyki wybrali spośród polskich opowiadań i powieści laureatów Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Ogłoszenie zwycięzców odbyło się w Katowicach. Wydarzenie było transmitowane online.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez autorów najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Wybór laureatów przebiega w dwóch etapach – pierwszym z nich jest zgłaszanie przez czytelników swoich kandydatur do nominacji. W drugim etapie, spośród nominowanych, wyłaniane zostają zwycięskie utwory.


W tym roku Nagroda im. Janusza A. Zajdla została przyznana po raz 36. Do tej pory uhonorowano nią niemal 60 utworów – powieści i opowiadania autorstwa m.in.: Jacka Dukaja, Andrzeja Sapkowskiego, Rafała A. Ziemkiewicza, Anny Brzezińskiej, Anny Kańtoch, Marty Kisiel, Krzysztofa Piskorskiego, Roberta M. Wegnera, Tomasza Kołodziejczaka, Jarosława Grzędowicza, Rafała Kosika czy prof. Edmunda Wnuka-Lipińskiego.
W tegorocznej edycji wydarzenia w kategorii opowiadanie nagrodę zdobyła Marta Potocka za utwór „Chomik”. W kategorii powieść nagrodę zdobył Radek Rak za utwór „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Patron Nagrody – Janusz A. Zajdel (1938-1985) – z zawodu fizyk, przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku. Do najbardziej cenionych książek Zajdla należą: „Limes inferior” (1982), „Cylinder van Troffa” (1980) i „Paradyzja” (1984). Jego dzieła na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction.
Źródło: RaportCSR.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze