27.1 C
Warszawa
wtorek, 28 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Kolejne kanały na multipleksie

TVN i Telewizja Puls zawarły nowe umowy na emisję programów na drugim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Obie umowy zostały zawarte na 10 lat i obejmują też zmianę standardu nadawania i kodowania w ramach procesu refarmingu pasma 700 MHz.

Umowy zostały podpisane w przełomowym momencie dla naziemnej telewizji cyfrowej. W całej Europie dobiega końca proces przeniesienia emisji telewizyjnych na nowe pasmo nadawania. W Polsce operacja ta zostanie zakończona w połowie 2022 r. Jednocześnie zmieni się standard nadawania, na nowszy i bardziej efektywny: DVB-T2/HEVC.
– Zmiana standardu nadawania w 2022 r. znacząco poprawi jakość odbioru programów linearnych, a dzięki rozwojowi szerokopasmowego Internetu i technologii HbbTV nadawcy będą mogli łączyć multimedialne treści z przekazem telewizyjnym i oferować widzom interaktywne aplikacje telewizyjne, dodatkowe treści i funkcje w trakcie transmisji telewizji na żywo – powiedział Andrzej J. Kozłowski, prezes zarządu Emitel.
Naziemna Telewizja Cyfrowa jest bardzo popularną platformą odbioru telewizji w Polsce, a widzowie mogą odbierać 29 darmowych programów. Telewizja naziemna w całej Europie wykorzystywała do tej pory do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej wszystkie kraje członkowskie muszą zwolnić pasmo 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych. Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. W Polsce, decyzją regulatorów rynku, projekt został zaplanowany na kilka etapów i zakończy się w czerwcu 2022 r. Wówczas nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2 /HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem (DVB-T/MPEG 4), DVB-T2/HEVC pozwala efektywniej wykorzystać częstotliwości i znacząco podnieść jakość nadawania kanałów telewizji naziemnej.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze