e-wydanie

11 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Stały procent na Ukrainę?

Korea a sprawa polska

RZECZPOSPOLITA BABSKA

RYNEK CONTACT CENTER

Włosi kupują kolejne śmigłowce

Firma Leonardo, która w Polsce jest właścicielem fabryki PZL-Świdnik, dostarczyła pierwszy z 17 śmigłowców HH139 B, który będzie realizował misje poszukiwawczo-ratownicze i spełniał najwyższe wymogi w zakresie bezpieczeństwa.

Firma poinformowała o dostawie z zakładu w Vergiate pierwszego śmigłowca dwusilnikowego HH139 B, który został dostosowany do potrzeb włoskich sił powietrznych, jako wariant platformy AW139. Maszyna to pierwszy z 17 śmigłowców HH-139 B, których dostawa ma się zakończyć w 2021 r. Ich celem jest dalsze umocnienie wielozadaniowych zdolności włoskich sił powietrznych. Śmigłowiec znajdzie się w służbie 15. skrzydła włoskich sił powietrznych, które odpowiada za realizację misji poszukiwawczo-ratowniczych i wspiera społeczności w zakresie zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.
Maszyny HH-139 B będą realizować szeroką gamę misji, takich jak: misje poszukiwawczo-ratownicze, walkę z pożarami oraz przechwytywanie wolno poruszających się obiektów. Dołączą do obecnej floty 13 maszyn wielozadaniowych HH-139 A i czterech maszyn VH-139, przy czym te ostatnie są wykorzystywane dla misji transportu rządowego. W porównaniu do HH-139 A, 7-tonowy wariant HH-139 B jest wyposażony m.in. w nowy system optoelektroniczny, nowy radar, nowy wyciąg ratunkowy i konsolę misji w kabinie. Kluczowa awionika będzie wyposażona w wersję oprogramowania Phase, 8 umożliwiającą jeszcze bardziej zaawansowaną nawigację w każdych warunkach pogodowych i zdolności w zakresie realizacji misji.
W celu zagwarantowania najwyższego poziomu szybkości reagowania i skuteczności, zapewniony zostanie poszerzony zasięg działania maszyn poprzez rozmieszczenie śmigłowców w szeregu wielu baz. Każda maszyna może zostać szybko przekonfigurowana z misji poszukiwawczo-ratowniczych do obsługi misji ewakuacji medycznej czy gaszenia pożarów. Powiększenie floty śmigłowców HH-139 włoskich sił powietrznych przyniesie dodatkowe korzyści w zakresie synergii logistycznych, operacyjnych i technicznych, certyfikacji i szkolenia rosnącej floty maszyn AW139 operatorów rządowych i służb publicznych we Włoszech. Zwiększa też możliwość wykonywania skutecznych i bezpiecznych operacji i stanowi skok jakościowy w zakresie bezpieczeństwa narodowego.
Podczas pandemii Covid-19 maszyny AW139 były intensywnie używane we Włoszech dla zapewnienia usług transportu z zachowaniem bezpieczeństwa biologicznego.
Co warte podkreślenia, wielu operatorów wojskowych oraz służby pilnujące porządku publicznego z krajów całego świata wybrały albo już użytkują maszyny AW139 dla realizacji swoich potrzeb. Dzięki zamówieniom złożonym przez ponad 280 klientów z ponad 70 państw, AW139 jest najbardziej udanym programem śmigłowcowym ostatnich 15 lat; prawie 1100 maszyn znajdujących się w służbie wykonało łącznie ponad 2,9 mln godz. Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (US Air Force – USAF) wkrótce wprowadzą do służby oparty o AW139 śmigłowiec Boeing MH-139, który zastąpi flotę maszyn UH-1 N.

Najnowsze