18.9 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Varso z rekordem

Zakończyła się główna część prac konstrukcyjnych w warszawskim wieżowcu Varso Tower. Położony w centrum Warszawy budynek oficjalnie stał się najwyższym obiektem w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu. Na jego szczycie trwa montaż iglicy, która zapewni mu docelową wysokość 310 metrów, dzięki czemu stanie się najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

Ukończono prace związane z betonowaniem stropu na szczycie wieżowca. Osiągnięcie wysokości 230 metrów oznacza, że Varso Tower jest teraz najwyższym budynkiem w Polsce. Wieżowiec jest wyższy od sąsiadującego z nim Pałacu Kultury i Nauki (188 metrów do dachu) oraz Złotej 44 (192 metry) i dotychczasowego lidera – wrocławskiego Sky Tower (206 metrów).

Varso Tower zostało zaprojektowane przez studio Foster + Partners, którego architekci są autorami innych drapaczy chmur, takich jak m.in. HSBC Tower w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku. Warszawski wieżowiec w pobliżu Dworca Centralnego jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej przez firmę HB Reavis. W kompleksie znajdą się m.i.in biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy.

Na 49. i 53. piętrze Varso Tower, którego ukończenie planowane jest w pierwszym kwartale 2022 r., znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Dwie ściany lobby zostaną pokryte ręcznie wykonaną mozaiką z 1,8 tys. ceramicznych kafli, nawiązującą do historii i kolorystyki stolicy.

Varso Tower będzie także wyposażony w ekologiczny certyfikat BREEAM z najwyższą oceną „Outstanding”, jak również w pierwszy w Europie precertyfikat WELL Core & Shell oceniającym wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi. Wieżowiec będzie wyposażony m.in. w rozwiązania sprzyjające oszczędzaniu energii i wody.

Ogólnodostępną ofertę usługową w kompleksie Varso stworzą: pierwszy w Polsce czterogwiazdkowy hotel NYX, centrum fitness Zdrofit, przychodnia PZU Zdrowie oraz liczne lokale gastronomiczne. Cały kompleks Varso Place obejmuje łącznie 144 tys. m2 powierzchni.

Najnowsze