e-wydanie

10.3 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Jakie perspektywy dla absolwentów prawa, politologii i farmacji?

Jak zostać menedżerem? – Uczyć się, uczyć i jeszcze raz uczyć. Mieć otwarty umysł, szukać mentorów i rozumieć zależności, jakie funkcjonują w gospodarce – mówi Andrzej Szumowski, wiceprezes zarządu Wyborowa Pernod Ricard i prezes zarządu Stowarzyszenia Polska Wódka w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju. O studiowaniu politologii opowiada Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica, a możliwości zawodowe dla absolwentów farmacji przybliża słuchaczom AZiR Mariusz Kisiel, farmaceuta i prezes Związku Aptek Franczyzowych.

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy nagrane dla Akademii można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym AZiR jest Żabka Polska.
Jak podkreśla Andrzej Szumowski, jeżeli będziemy starali się lepiej zrozumieć nie tylko zależności funkcjonujące w gospodarce, ale i otaczający nas świat, mamy szansę, aby w przyszłości umieć zarządzać i przy odrobinie szczęście nawet stanąć na czele firmy, korporacji, agencji rządowej czy ministerstwa. – To nie jest łatwy kawałek chleba, mówię to z własnego doświadczenia, natomiast daje satysfakcje, bo nie ma nic piękniejszego od poczucia odpowiedzialności za innych – wyjaśnia.
Według niego warto rozważyć studia prawnicze, ponieważ prawo towarzyszy nam w każdej dziedzi-nie naszego życia, a jego znajomość przydaje się zawsze i wszędzie. – Prawo znakomicie rozszerza horyzonty. Powoduje, że rozumiemy życie nas otaczające – zależności, jakie powstają w relacjach międzyludzkich, między firmami, między państwami – uważa wiceprezes zarządu Wyborowa Pernod Ricard i prezes zarządu Stowarzyszenia Polska Wódka, który sam jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Dodaje także, że studia prawnicze są dla osób o otwartych umysłach i określonej wrażliwości, które patrzą na świat holistycznie, dociekają, chcą się uczyć, a także czują po skończeniu studiów odpowiedzialność za tych, którym zabrakło w życiu szczęścia. Jego zdaniem prawnik może być „przewodnikiem” dla wielu innych, nieprawniczych zawodów. Czym warto kierować się przy wyborze studiów? O tym więcej w wypowiedzi Andrzeja Szumowskiego dla AZiR: azir.edu.pl/wyklad/prawo-rozszerza-horyzonty/
Natomiast zdaniem Dawida Piekarza, eksperta ds. komunikacji strategicznej i wiceprezesa Instytutu Staszica, politologia i nauki polityczne mogą być bardzo dobrym wyborem studiów. Warunkiem jest jednak posiadanie pomysłu na wykorzystanie w późniejszym życiu zawodowym wiedzy zdobytej w ich trakcie. – Trzeba się potem w życiu rozwijać, bo raczej mało kto będzie miał taki komfort, jaki mieli nasi rodzice, że w jednym zawodzie przepracuje całe życie. To jest też kwestia dobudowywania sobie do tego innych kompetencji, także na poziomie np. drugiego kierunku studiów, studiów podyplomowych lub doktoratu, jeśli ktoś ma takie ambicje – mówi Piekarz.
– Politologia przygotowuje do bardzo szerokiego spektrum zawodów. To bardzo dobra, bo szeroka podstawa – uważa wiceprezes Instytutu Staszica, który jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak podkreśla, absolwent politologii może pochwalić się nie tylko rozległą wiedzą z dziedziny nauk społecznych, ale także m.in. dobrym backgroundem prawnym. Kierunek ten ułatwia również rozwijanie takich umiejętności jak pisanie, komunikowanie czy znajomość działania mediów. Według Piekarza, studia politologiczne są właściwym wyborem, jeżeli zamierzamy wiązać naszą przyszłość z komunikacją i PR-em lub rozważamy pracę w świecie polityki. Jaka kariera może czekać absolwenta politologii? Kiedy warto rozpocząć pracę? O tym więcej w wypowiedzi Dawida Piekarza dla AZiR: azir.edu.pl/wyklad/politologia-to-dobra-podstawa-rozwoju-kariery/
– Studia farmaceutyczne są dla osób, które mają umysły analityczne, umysły ścisłe i lubią chemię, biologię, a także kontakt z innymi ludźmi – mówi zaś o studiach farmaceutycznych Mariusz Kisiel, farmaceuta i prezes Związku Aptek Franczyzowych. Jak podkreśla, absolwenci farmacji mają wiele możliwości zawodowych, które nie ograniczają się jedynie do pracy w aptece, ale obejmują również np. pracę w przemyśle farmaceutycznym. – Po 5-letnim stażu pracy każdy farmaceuta może zostać kierownikiem apteki, to naturalna droga rozwoju. Niektórzy myślą, że to jest już koniec rozwoju zawodowego, co nie jest prawdą, bo każdy farmaceuta może też zostać właścicielem apteki – zaznacza Mariusz Kisiel. Przypomina, że – zgodnie z ustawą „Apteka dla aptekarza” – właścicielem apteki może zostać obecnie wyłącznie farmaceuta.
Jakie możliwości czekają na absolwenta farmacji? Czy warto rozpocząć staż jeszcze w trakcie stu-diów? O tym również mówi Mariusz Kisiel w wypowiedzi dla AZiR: azir.edu.pl/wyklad/mozliwosci-zawodowe-dla-absolwentow-farmacji/
Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.
Więcej informacji na azir.edu.pl oraz na Facebooku Akademii

Najnowsze