23 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Nadchodzi czas na złapanie dystansu

Jakie były najważniejsze wydarzenia 2020 r. na rynku nieruchomości? Które sektory najbardziej odczuły skutki pandemii? Dla których był to z kolei pomyślny czas? Zebraliśmy najważniejsze wydarzenia na rynku nieruchomości w poszczególnych segmentach. Poprosiliśmy również ekspertów i przedstawicieli branży o podsumowanie ubiegłego roku i przedstawienie prognoz na bieżący.

Ubiegły rok na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce został zdominowany przez pandemię. Nie dotknęła ona jednak w równym stopniu wszystkich sektorów. Dla niektórych oznaczało to wyhamowanie nowych projektów, a dla innych, np. branży hotelarskiej czy handlowej, całkowity brak możliwości prowadzenia biznesu. Sektorem, który wykazał największą odporność na negatywne skutki gospodarcze pandemii były nieruchomości magazynowe. Przyczynił się do tego m.in. wzrost popularności zakupów przez Internet.

Segmentem, który również nie odczuł negatywnych skutków pandemii był rynek mieszkaniowy. Deweloperzy działający w tym sektorze mają za sobą całkiem udany rok. Sprzedaż mieszkań nie zmalała, podobnie jak ceny, które również utrzymują się na dotychczasowym poziomie. W efekcie deweloperzy nie rezygnują z nowych projektów. Ich realizacja może się jednak przesunąć z powodu wydłużenia administracyjnych procedur spowodowanych pandemią.

Ubiegły rok upłynął również pod znakiem pracy zdalnej. Obłożenie w budynkach biurowych było zróżnicowane, ale zdarzało się, że spadało nawet poniżej 20 proc. Pandemia doprowadziła także do sytuacji, w której w 2020 r. właściciele nieruchomości i najemcy, a także przedstawiciele banków, musieli usiąść razem do stołu i wypracować nowe rozwiązania.
2020 r. przyspieszył także decyzje wielu firm w kwestii korzystania z technologicznych rozwiązań. Upowszechniły się m.in. systemy umożliwiające bezdotykowe wejście do budynku oraz zdalne sterowanie warunkami w biurze, a także aplikacje do rezerwacji biurek i miejsc parkingowych.

Zdaniem ekspertów z rynku nieruchomości o ile początek pandemii wymagał adaptacji do bezprecedensowych okoliczności, to obecnie nadchodzi czas na złapanie dystansu.
Według przedstawicieli branży 2021 r. będzie najprawdopodobniej okresem, w którym nadal będziemy obserwować negatywne rezultaty pandemii. To oznacza, że polski rynek nieruchomości, podobnie jak we wszystkich krajach europejskie, doświadczy skutków recesji.

Według rynkowych ekspertów jej skala będzie jednak najprawdopodobniej mniej dotkliwa niż w Europie Zachodniej. Uzasadniają to dużą rentownością nieruchomości zlokalizowanych w naszym kraju, co ma decydujący wpływ na ich atrakcyjność inwestycyjną. W 2021 r. na popularności będą zyskiwać również alternatywne klasy aktywów. Rozwój będzie widoczny szczególnie w segmencie apartamentów na instytucjonalny wynajem (PRS) oraz prywatnych domów studenckich.

Zwieńczeniem naszego podsumowania jest lista Najważniejszych Osobowości Sektora Nieruchomości 2020 r. wytypowana przez redakcje Gazety Finansowej i miesięcznika Home&Market. To przedstawiciele najważniejszych sektorów rynku nieruchomości i jego niekwestionowani liderzy, którzy naszym zdaniem będą mieli również największy wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych w 2021 r.

Zapraszamy do lektury

Najnowsze