28.2 C
Warszawa
sobota, 20 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Złodzieje wzroku

Według WHO w 2021 r. aż 11 mln ludzi może stracić wzrok z powodu powikłań po jaskrze. Choro-by wzroku to konsekwencje postępu cywilizacyjnego. Na stronie RaportCSR.pl możemy przeczytać wywiad z dr n. med. Radosławem Różyckim, właścicielem Centrum Medycznego Orbita, na temat najczęstszych chorób związanych z oczami, sposobami ich leczenia i działaniach w dobie pandemii.

Wykonujecie Państwo zabiegi, które ratują wielu ludziom wzrok, m.in zabiegi zaćmy i jaskry, a także zabiegi chirurgii okulistycznej, np. podnoszenie powiek. Proszę nam przybliżyć te tematy.
Zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn odwracalnej ślepoty, lecz inne, nie mniej ważne jednostki chorobowe, również stanowią ogromne zagrożenia dla naszego widzenia. Choroby takie jak jaskra, choroby plamki, ślepota rogówkowa, operacje rekonstrukcyjne aparatu ochronnego oczu, szczególnie w okresie pandemii COVID-19 wymagają naszego wsparcia. Na jaskrę, wg. estymacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2021 r. będzie chorować ok. 79 mln osób na całym świecie, z których aż 11 mln bezpowrotnie utraci wzrok. W Polsce chorobowość określa się na ok. 800 tys. pacjentów z jaskrą. Jest to choroba przewlekła, nie boli. Najczęściej określa się ją „złodziejem wzroku”, ponieważ pacjenci nie czuje się chorzy, a objawy występują najczęściej wtedy, kiedy jest ona mocno zaawansowana i nie możemy już wiele pomóc. Nie mniej ważnym problemem, który wychodzi na pierwszy plan odnośnie chorób siatkówki, są powikłania związane z cukrzycą. Wg WHO liczba ludzi chorujących na cukrzycę wzrosła ze 108 mln w 1980 r. do 422 mln w 2014 r. Ocenia się, że retinopatia rozwija się u 100 proc. chorych z cukrzycą typu I (o trudniejszym przebiegu, leczoną insuliną) i 60 proc. chorych z typem II (cukrzycą o łagodniejszym przebiegu). Bardzo ważna (ze względu na dotkliwy wpływ na ostrość widzenia) forma retinopatii cukrzycowej, zwana cukrzycowym obrzękiem plamki, występuje w Polsce u około 160 tys. chorych, a szacuje się, że w 2030 r. będzie to 200 tys. przypadków. Około 40 proc. chorych ma mniej niż 45 lat.
Źródło: RaportCSR.pl

Najnowsze