14.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Producenci fajerwerków dbają o bezpieczeństwo zwierząt

Branża pirotechniczna czuje się odpowiedzialna za dobrostan naszych czworonożnych przyjaciół. Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej przeprowadziła kolejną edycję akcji społecznej „Jak pomóc swojemu psu w Sylwestra” – przygotowała plakaty z praktycznymi radami dla właścicieli zwierząt domowych. Wolontariusze rozmieszczali plakaty m.in. w punktach sprzedaży fajerwerków, lecznicach i w szkołach.

Fundacja zachęcała również do zakupu legalnych produktów w sprawdzonych sklepach. – Wtedy mamy pewność, że środki pirotechniczne spełniają wymagania unijnej dyrektywy i nie przekraczają poziomu hałasu 120 decybeli, czyli ogólnie przyjętego natężenia dźwięku z jakim spotykamy się we współczesnej cywilizacji, na przykład na koncercie – tłumaczą przedstawiciele Fundacji.

Redakcja portalu Raportcsr.pl zapytała przedstawicieli straży miejskich i schronisk dla zwierząt; czy w okresie sylwestrowo- -noworocznym zwrócili uwagę na większą liczbę interwencji związanych z ucieczkami zwierząt domowych? – Strażnicy miejscy z Warszawy, Krakowa i Poznania nie odnotowali zwiększonej liczby zgłoszeń w sprawie zagubionych czworonogów oraz znalezienia rannych i martwych ptaków. Z kolei schronisko w Katowicach przyjęło cztery psy – to liczba podobna do tych z poprzednich lat (z takim samym spostrzeżeniem podzieliło się schronisko z Wrocławia). Schronisko w Warszawie nie zauważyło wzmożonego napływu zwierząt na przełomie 2021 i 2022 roku – wynika z informacji przekazanych redakcji portalu.

Fundacja promuje świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Warto podkreślić, że zaprezentowane na plakatach porady są uniwersalne – dotyczą nie tylko przygotowań do sylwestra, ale też mogą pomóc przy takich zdarzeniach jak burza z piorunami lub gradobicie.

Najnowsze