25 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca 2024

Wysoki kurs Euro – dla kogo najkorzystniejszy?

Euro to jedna z najważniejszych walut dla Polaków. Wielu obywateli naszego kraju pracuje w innych państwach Unii Europejskiej i w tej właśnie walucie zarabia. Natomiast duża liczba przedsiębiorców sprzedaje lub kupuje swoje produkty w krajach strefy euro, co wiąże się z transakcjami w tej walucie. Kurs euro utrzymuje się ostatnio na wysokim poziomie. Kto najbardziej na tym korzysta?

Zarabiający w euro, przy wymianie na złotówki
Przy wysokim kursie euro, bardzo korzystna jest wymiana zarobków w tej walucie na złotówki. Minimalna pensja w euro daje w złotówkach pensję nawet powyżej przeciętnej. Korzystają na tym osoby, które przekazują pieniądze rodzinom mieszkającym w Polsce lub zbierają na określony cel – na przykład na budowę nowego domu w kraju. Oczywiście cena euro zmienia się każdego dnia, gdyż jej wysokość zależy od wielu czynników. Trzeba więc uważnie i na bieżąco śledzić kursy walut w kantorach internetowych (np. tutaj: https://internetowykantor.pl/kurs-euro/). Wymiana dużych kwot w kantorach online opłaca się bowiem najbardziej.
Przedsiębiorcy zyskują na sprzedaży za granicę i nie tylko
Sprzedaż towarów za granicę prowadzi wiele polskich firm. W związku z tym otrzymują oni zapłatę za sprzedane produkty w obcych walutach. Często przedsiębiorcy sprzedają produkty do krajów UE, a na fakturach pojawia się waluta euro. Im wyższy kurs euro, tym korzystniejsza będzie wymiana tych pieniędzy. Przy tak wysokim kursie euro korzystne jest także sprzedawanie akcji, więc jest to dobry czas dla spółek akcyjnych. Z powodu wysokiego kursu euro wzrosną także limity podatkowe na 2021 rok. Tutaj liczy się kurs euro z konkretnego dnia, a więc 1 października 2020. Tego dnia cena euro wynosiła około 4,51 zł, a więc więcej niż przed rokiem, a to oznacza wzrost limitów podatkowych, które dotyczą przede wszystkim małych podatników. Zwiększenie limitów to korzyść dla przedsiębiorców, chociażby dlatego, że wzrośnie limit przychodu, po przekroczeniu, którego trzeba prowadzić pełną księgowość czy przestaje się być małym podatnikiem.
Przyczyny wysokiego kursu euro
Aktualnie na wysokość kursu euro i korzyści wymiany euro – PLN wpływ ma przede wszystkim sytuacja wynikająca z pandemii koronawirusa. Jednak na notowania walut oddziałuje wiele czynników, przez co zmieniają się one z dnia na dzień. Dlatego warto regularnie sprawdzać kursy walut, aby dokonać wymiany w jak najkorzystniejszym momencie. Trzeba jednak też pamiętać, że w każdej chwili coś może spowodować spadek cen walut. Jednak dla euro prognozy są dość optymistyczne.

Najnowsze