14.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Nadal wierzymy w biura

Nie zakładamy tego, że biura nie będą potrzebne. Wręcz przeciwnie w najbliższych latach może dojść do sytuacji, że na rynku zabraknie atrakcyjnych powierzchni. To, że rynek biurowy się zmienia jest oczywiste. Katalizatorem zmian nie będzie jednak pandemia, ale technologiczny postęp – przekonuje Jarosław Zagórski dyrektor handlowy i rozwoju oraz członek zarządu firmy Ghelamco Poland w rozmowie w Biznes INFO.TV.

Zdaniem Jarosława Zagórskiego funkcje powierzchni biurowych ewoluowały już od dłuższego czasu a praca hybrydowa wdrażana była dużo wcześniej. Obecnie zmieniły się tylko proporcje. Czy ten trend się utrzyma? – Od początku tego roku obserwujemy, że firmy szukają powierzchni, a w Warszawie pojawiają się nowe marki. To pozytywne zjawiska dla rynku biurowego w dłuższym okresie – przekonuje Jarosław Zagórski.
Jego zdaniem pandemię należy traktować, jako przejściowy kryzys. Firma Ghelamco nie zmieniła więc swoich planów inwestycyjnych i rozpoczęła w Warszawie realizację swojego nowego projektu wieżowca The Bridge. – To sygnał dla rynku, że wierzymy w sektor biurowy. Tym projektem łączymy stare z nowym. Wieżowiec powstanie w pobliżu skrzyżowania Grzybowskiej i Towarowej obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona, która zostanie wpisana w kontekst projektu. The Bridge, czyli „most” będzie połączony wspólnym lobby z budynkiem Bellony – wyjaśnia Jarosław Zagórski. Ważnym aspektem inwestycji będzie także jej otwarcie na Plac Europejski. Budynek został zaprojektowany również w taki sposób, że nie ma wejścia głównego. Są za to dwa od strony Placu Europejskiego oraz od skrzyżowania. – Chodziło nam o to, aby zintegrować ten narożnik z Placem Europejskim i jego funkcjami. The Bridge będzie w pełni korzystał z funkcjonalności placu. Będzie zarówno jego integralną częścią, jak i dopełnieniem. Nowy obiekt będzie również na nowo „definiował” północno zachodni narożnik Placu Europejskiego – tłumaczy Jarosław Zagórski.

Jeden obiekt wiele funkcji

W ubiegłym roku, pomimo pandemii firma Ghelamco oddała także do użytku biurowiec The Warsaw Hub. – Pozycjonowaliśmy ten obiekt, jako technologiczny i biznesowy hub. Dzięki temu udało nam się przyciągnąć atrakcyjnych najemców. To jest również pierwszy budynek, w którym zaimplementowaliśmy nasz budynkowy system operacyjny Signal OS – dodaje Jarosław Zagórski. Technologia łączy w sobie cechy aplikacji budynkowej, zaawansowanego BMS oraz systemu kontroli dostępu do budynku. Dodatkowo system można również implementować w istniejących budynkach.
W The Warsaw Hub położono duży nacisk nie tylko na nowe technologie, ale także wielofunkcyjność. – Mieści on wszystkie możliwe funkcje, jeżeli chodzi o nieruchomości komercyjne z wyłączeniem magazynowej i mieszkaniowej. Znajduje się tutaj centrum konferencyjne a także hotel i m.in. siłownia. W tej chwili kompleks jest skomercjalizowany w blisko w 100 proc. – informuje Jarosław Zagórski.
Z kolei Warsaw Unit, który znajduje się w tej samej lokalizacji, adresowany jest do innego segmentu rynku. – Ten obiekt ma inny klimat. Jego dominującą funkcją jest powierzchnia biurowa, ponieważ znajduje się w sąsiedztwie The Warsaw Hub, może korzystać z wszystkich funkcjonalności, które tamten budynek oferuje. Tą lokalizacją interesuje się wiele firm zwłaszcza z sektora IT. Udało nam się również zaprosić do grona najemców firmę Warta –dodaje dyrektor handlowy i członek zarządu firmy Ghelamco Poland.

Po pierwsze lokalizacja
W ubiegłym roku w The Warsaw Hub zadebiutował również dwumarkowy hotel Crowne Plaza Warsaw & Holiday Inn Express Warsaw. – Hotel jest integralną częścią tego obiektu. Cieszy się dużym powodzeniem biorąc pod uwagę obecne ograniczenia. Zdecydowaliśmy się go otworzyć m.in. po to, aby zaistnieć w świadomości rynku. Chcemy, aby klienci oswoili się z nową marką i lokalizacją. Widzimy w tym wartość – wyjaśnia Jarosław Zagórski.
W przedsięwzięciach firmy Ghelamco lokalizacja odgrywa dużą rolę. Zdaniem dewelopera dzielnicą z dużym potencjałem w Warszawie zwłaszcza w segmencie biurowym jest dzisiaj tzw. bliska Wola. – Nie ma w stolicy podobnej lokalizacji, gdzie byłyby tak sprzyjające warunki do rozwoju. Ponadto w tym kierunku będzie rozwijało się miasto. Na Woli rozrasta się tkanka biurowa, ale powstają również nowe mieszkania. Duża część ludzi nie będzie musiała dojeżdżać do pracy, aby tutaj pracować i mieszkać. Dla dzisiejszych 15 i 16 latków będzie to niebawem centrum Warszawy – tłumaczy Jarosław Zagórski.
Dyrektor handlowy i członek zarządu firmy Ghelamco Poland przekonuje jednocześnie, że biuro, jego jakość oraz lokalizacja może być elementem uatrakcyjnienia oferty w dobie walki pracodawców o najlepszych pracowników. – Biuro jest często jednym z elementów, które przesądzają o tym, że uzdolniony pracownik wybierze konkretną ofertę – mówi Jarosław Zagórski. W tym kontekście podaje przykład. – Zdarzyła nam się sytuacja, że na ogólnego maila biurowca Warsaw Spire przychodziły zapytania od osób, które były w trakcie rekrutacji, czy to prawda, że dana firma ma rzeczywiście siedzibę w Warsaw Spire? Na tym przykładzie widać, jak ważnym elementem jest wyborze pracy jest biuro i jego lokalizacja – dodaje Jarosław Zagórski.

Zmiany są nieuniknione

W najbliższym czasie Ghelamco planuje poza stolicą także nowe projekty w Krakowie i w Katowicach. – Cały czas poszerzamy portfolio działek. Pracujemy również nad pozyskaniem pozwoleń na budowę pod kolejne projekty. Niestety z uwagi na pandemię procesy decyzyjne w urzędach spowolniły. Życzyłbym jednak sobie, aby spełniły się prognozy makroekonomiczne, które na ten rok są dość pozytywne. Oby ten rok był porównywalny do poprzedniego, który wbrew pozorom nie był taki zły dla sektora nieruchomości komercyjnych. To, że rynek biurowy się zmienia, podobnie jak zmieniają się również funkcje biur jest dla nas oczywiste. Katalizatorem zmian w tym segmencie nie będzie jednak pandemia, ale postęp technologiczny. Proptech na rynku biurowym dopiero się zaczyna. Na bazie nowych technologii będziemy więc w przyszłości budować jeszcze lepsze budynki – podsumowuje Jarosław Zagórski.

Najnowsze