24.9 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca 2024

Kurs euro spokojny rajd w górę?

Od kilku lat eksperci mówią o tendencji rosnącej na notowaniach euro. Patrząc na wykresy trudno nie przyznac im racji. Od 2018 roku widzimy nieustanne wzrosty, z chwilami słabości. Dodatkowo pandemia zmieniła reguły gry i wrzuciła kurs euro na dawno niewidziane poziomy. Do tej pory notowania euro nie wróciły do poprzednich cen. Czy w przyszłości czekają nas już tylko wzrosty, czy możemy jeszcze liczyć na powrót ceny euro do 4,20 zł?

Aktualny kurs euro – co na niego wpływa?

We wrześniu dotarliśmy do momentu, gdy za 1 euro trzeba było zapłacić ponad 4,60 zł. Niewiele razy w historii zdarzyło się, aby notowania euro docierały do tego poziomu. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce chwilę po przyjściu do Europy pandemii koronawirusa w 2020 roku, a jeszcze wcześniej był to rok 2009. Aktualnie Europejski Bank Centralny nadal walczy ze skutkami gospodarczymi pandemii. We wrześniu dalsze decyzje w sprawie polityki monetarnej opierają się na otrzymywaniu aktualnych stóp procentowych oraz zmianach prognoz w sprawie inflacji, która dotyka mocniej coraz więcej europejskich krajów.

Wpływ na notowania ma również stanowisko naszej Rady Polityki Pieniężnej, która nie zakłada podwyżki stóp procentowych w 2021 roku i trzyma się gołębiego podejścia. Zatem kurs EURPLN według prognoz ekspertów może się utrzymywać w okolicach 4,60 zł nawet do końca roku.

Prognoza euro na przyszłość

Jednak część analityków przewiduje gorsze scenariusze. Patrząc na aktualne załamanie nastrojów i dążenie euro w stronę 4,65 zł, sprawia, że analitycy, biorąc pod uwagę aspekt analizy technicznej, prognozują kurs euro nawet w okolicach 5 zł. Czy tak się stanie, czas pokaże. Wśród argumentów przemawiających za spadkiem kursu euro analitycy wymieniają m.in. lepsze dane makroekonomiczne w kraju, ograniczenie liczby zachorowań na COVID, zacieśnienie polityki monetarnej przez organy państwowe. Natomiast argumentami przeciwko, które mogą wpłynąć na to, że prognoza euro przewiduje rosnący kurs są np. wzrost inflacji, odpływ kapitału z rynków rozwijających się, czy dalsze utrzymywanie tezy o przejściowej inflacji.

Waluta euro wczoraj i dziś

Niepewna sytuacja geopolityczna oraz pandemiczna nie sprzyja stabilności. Waluta euro reaguje na wszelkie doniesienia gospodarcze, a także nastroje inwestorów. Jeżeli interesuje nas kurs waluty euro oraz sposób na korzystny zakup, warto sprawdzić serwis InternetowyKantor.pl, gdzie notowania online aktualizowane są co kilka sekund. Wymiana walut online z pewnością ułatwi znalezienie najlepszego kursu euro oraz wygodne przeprowadzenie transakcji.

Najnowsze