19.7 C
Warszawa
niedziela, 19 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Pierwsze doświadczenia zawodowe już na początku studiów?

Badania pokazują, że dla coraz większej liczby studentów i absolwentów ważne jest wczesne zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych. Do podejmowania pierwszej pracy już na początku studiów, choćby w formie wolontariatu, stażu czy praktyki wakacyjnej zachęcają również eksperci z różnych branż, wypowiadający się dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju. Na portalu można znaleźć także inspiracje, w jakich firmach szukać staży.

W badaniu przeprowadzonym przez portal Pracuj.pl wśród studentów i absolwentów 94 proc. respondentów zadeklarowało, że ma już za sobą pierwsze zawodowe doświadczenia – pierwszą pracę podejmowali oni zwykle około 19. roku życia. 68 proc. ankietowanych zaczynało od zatrudnienia na pełen etat, nieco mniejsza grupa miała styczność ze stażami i praktykami (55 proc.), a mniej niż połowa podejmowała prace dorywcze (48 proc.) lub prace wakacyjne w Polsce (40 proc.).

Osoby z dużym dorobkiem zawodowym także zaznaczają, że warto zacząć pracować już na początku studiów. – Ekonomia to przede wszystkim powinna być praktyka. Sama ekonomia nigdzie nas nie zaprowadzi, jeżeli zostaniemy w budynku uczelni (…). Naprawdę zachęcam wszystkich, żeby od pierwszego dnia studiów zacząć pracować gdziekolwiek kierunkowo – na wolontariatach, na stażach i wszelkich formach wakacyjnych, pozawakacyjnych i od razu łączyć praktykę z tym, czego będziemy się uczyli na studiach – przekonuje w wypowiedzi dla AZiR Dorota Filipowicz, wiceprezes zarządu firmy konsultingowej Eurolinks, absolwentka ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim.

Staże dla studentów lub absolwentów proponuje wiele firm. Dzięki współpracy z uczelniami wyższymi, konkursom dla studentów, płatnym stażom i praktykom swoje przyszłe kadry tworzy Żabka. Sieć chce bowiem, by młodzi ludzie, jeszcze przed wejściem na rynek pracy, mogli zdobyć doświadczenie w interesującej ich branży. – Możliwości, które staramy się tworzyć dla studentów, dają zetknięcie z praktyką codziennego funkcjonowania firmy – mówi AZiR Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych w Żabka Polska. Sieć oferuje wiele propozycji rozwoju zawodowego, m.in. staże, praktyki, a także program „Kreatorzy produktów”, umożliwiający tworzenie projektów produktów, które być może trafią na sklepowe półki.

Natomiast PKN Orlen oferuje studentom i absolwentom płatne staże trwające 6 lub 12 miesięcy, które można odbyć w kilku miastach. Skorzystać można z programu „Kierunek Orlen” lub współorganizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska rocznego stażu „Energia dla przyszłości”. Studenci i absolwenci do wyboru mają ponad 20 specjalizacji, m.in.: inżynierię, ekonomię, administrację, obsługę klienta, informatykę czy zakupy. Praktyki zawodowe na terenie całego kraju – w Grupach Technicznych, Centrum Zarządzania Siecią oraz w innych komórkach technicznych – organizuje też Emitel S.A. Podczas praktyk można dowiedzieć się, na czym polega działalność firmy, będącej wiodącym operatorem naziemnej sieci nadawczej. Studenci mają okazję zgłębić tajniki technologii radiodyfuzyjnych i teletransmisyjnych oraz zapoznać się z systemami i urządzeniami radiokomunikacyjnymi działającymi w sieci Emitel.

Na platformie AZiR zamieszczane są filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Nagrane specjalnie dla AZiR filmy można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska, a partnerem – Program Kariera, tworzony przez Polską Radę Biznesu. KD

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze