16.6 C
Warszawa
środa, 22 maja 2024

Wkład własny – ile trzeba mieć, żeby wziąć kredyt hipoteczny?

Zakup mieszkania to bardzo ważna, a dla niektórych najważniejsza decyzja w życiu. Decydując się na zakup nieruchomości, powinniśmy brać pod uwagę wiele zmiennych i stałych czynników, które będą decydowały o korzyściach wynikających z nabycia danego lokalu. Nierzadko przyszli nabywcy finalizują umowę kupna-sprzedaży za pomocą kredytu hipotecznego. Aby doszło do zawarcia umowy kredytu, należy spełnić kilka podstawowych warunków, a także posiadać wkład własny. W jakiej wysokości?

Kredyt na mieszkanie — jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyt mieszkaniowy to poważne przedsięwzięcie i różni się od klasycznych kredytów gotówkowych, które możemy dostać niemalże od ręki. Warto w takim przypadku zadbać o kilka kwestii, między innymi:

  • Dokładnie liczyć nasze dochody i koszty życia,
  • Zaplanować budżet domowy,
  • Stworzyć tzw. poduszkę bezpieczeństwa,
  • Regularnie spłacać swoje zobowiązania oraz płacić rachunki.

Poduszka finansowa zapewni nam możliwość wyjścia z sytuacji podczas nagłej utraty pracy. Warto ją mieć, gdyż ostatni czas pokazał nam, że wszystko może zmienić się w jednej chwili.

Aktualnie nie ma jakichś specjalnych warunków, aby doszło do podpisania umowy kredytu. Nieprzerwanie hipoteczne kredyty są przyznawane. Warto jednak wziąć pod uwagę radę Komisji Nadzoru Finansowego, która mówi o tym, że miesięczna rata kredytu widniejące w umowie kredytowej nie powinna przekraczać 42 % naszych miesięcznych dochodów netto. Wówczas istnieje duża szansa, że nie będziemy mieli problemów z budżetem domowym.

Sprawdź najlepsze kredyty hipoteczne na: https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

Ile wkładu własnego na kredyt hipoteczny?

W 2017 roku KNF wydała rekomendację S. Oznacza ona, że kredytobiorca jest zobowiązany posiadać co najmniej 20 % wkładu własnego, jeżeli chce starać się o kredyt hipoteczny. Wówczas istnieje największa szansa, że dojdzie do spłaty kredytu. Oprócz tego oczywiście kandydat musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową.

Przykładowo, starając się o nieruchomość wartą 300 tys. zł, musimy być w posiadaniu minimum 60 tys. zł. Należy zaznaczyć, że istnieją banki, które w zamian za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego oferują możliwość posiadania jedynie 10 % wkładu własnego. Trzeba niestety w takiej sytuacji liczyć się jednak z nieco gorszymi warunkami finansowania.

Brak wkładu własnego w 2021 roku — co może być wkładem własnym?

Wciąż niewiele osób wie, że nie tylko pieniądze mogą być wkładem własnym. Istnieje szansa na zakup nieruchomości, jeżeli nie mamy na koncie nawet złotówki. Jak to możliwe? Otóż gdy nie jesteśmy w posiadaniu kwoty równoważnej 20 % wartości nieruchomości, możemy śmiało przeznaczyć na wkład własny inną nieruchomość, np. działkę, mieszkanie, garaż itd.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Jeżeli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, to musisz liczyć się z tym, że nie tylko wkład własny jest istotny. Musisz zwrócić uwagę na takie czynniki jak oprocentowanie kredytu, ubezpieczenie nieruchomości, całkowity koszt kredytu hipotecznego, oraz inne koszty związane z kredytem hipotecznym. Aby wybrać najlepsze finansowanie, warto sprawdzić ranking kredytów hipotecznych.

Aby udzielenie kredytu hipotecznego było możliwe warto również zapoznać się z zasadami, którymi kierują się banki, sprawdzając danego kandydata. Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi ile trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt hipoteczny. Uznaje się, że wzorowym kandydatem jest osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony z zarobkami powyżej 3000 zł netto miesięcznie. Suma wynagrodzenia im jest wyższa tym oczywiście lepiej.

Bank bierze pod uwagę nie tylko dochody, ale i wszystkie koszty, które ponosimy w związku z codziennym życiem. Eksperci mówią o tym, że obciążenie kredytem nie powinno przekraczać 30-40 % miesięcznych dochodów netto.

Najnowsze