23.4 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca 2024

Czy kurs franka szwajcarskiego będzie szybował cały czas w górę?

Kurs franka jest jednym z najwyższych w historii. Frank w relacji do złotego pozostaje mocny. Tym samym trzeba liczyć się z wyższym kursem CHF w perspektywie przyszłego roku. Czy analitycy przewidują nowe szczyty?

Para frank złoty

Para CHF/PLN w październikowych notowaniach oscylowała w wysokości 4,35 zł. Listopadowe notowania umocniły kurs franka do 4,5 zł. Tak wysoki kurs franka szwajcarskiego można było zaobserwować w „czarny czwartek” w 2015 roku. Najwyższy kurs w tym dniu wynosił ponad 5 zł. Aktualny kurs franka możesz sprawdzić na https://internetowykantor.pl/kurs-franka/ (dodatkowo możesz zakupić tutaj franki w korzystnej cenie). 

Obecne notowania franka w parze CHF i PLN są jednym z wyższych w historii. Od 2008 roku kurs franka ma tendencję wzrostową. Na przestrzeni ostatniego 20-lecia złotówka traci do franka. Z wyjątkiem lat 2004- 08, gdy notowania franka spadły do rekordowo niskiego poziomu niespełna 2 zł.

Dlaczego frank szwajcarski jest mocniejszy od złotego?

Notowania pary frank i złoty jest wypadkową dwóch par walut:

  • złotego do euro – siły nabywczej złotego do euro;
  • franka do euro – siły nabywczej franka wobec euro.

Od kilku lat obserwuje się spadek wartości złotego względem franka. Spadek wartości złotego rozpoczął się w marcu 2020 roku. Wtedy rozpoczęła się zabójcza dla gospodarki polityka: lockdown i dodrukowanie przez NBP pieniędzy, aby pokryć dług finansowy.

CHF mimo globalnego kryzysu ma nadal dobrą siłę nabywczą (traci ją dużo wolniej niż inne waluty). Dlatego dla wielu osób jest bezpieczną przystanią, w której można ulokować kapitał w niepewnych czasach korona kryzysu.

Frank, a euro – jak prezentuje się ta para?

Frank wyprzedził pandemię COVID-19 i umocnił się względem euro. Na początku pandemii kurs CHF/EURO spadł do 1,05 franka za euro. Potem kurs euro zaczął szczytować i powrócił do poziomu 1,10 franka. Na przestrzeni ostatniego miesiąca para CHF/EUR spadła poniżej 1 €. Wielu analityków prognozuje kolejny spadek euro względem franka.

Warto wiedzieć, że umocnienie się franka względem euro nie jest przejawem wzmocnienia tego pierwszego, co osłabienia tego drugiego. Frank utrzymuje stabilną wartość wobec dolara. Kurs dolara zyskał w stosunku do euro. Dlatego wielu ekonomistów uważa, że euro jest słabą walutą. Dlatego kurs franka się umacnia.

Najnowsze