19.6 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Skoczy z 45 km i pobije rekord świata

Ja chcę po prostu pomóc ludziom, bo jestem ratownikiem – odpowiada, zapytany o skok ze spadochronem z wysokości 45 km. Na przełomie 2022/23 roku Tomasz Kozłowski, doświadczony skoczek spadochronowy, planuje wykonać najwyższy skok w historii i pobić dotychczasowy rekord świata z 2014 roku, który wynosi 41 kilometrów! O swoich ambitnych planach i kampanii Jump for the Planet opowiedział podczas spotkania online na profilu Akademia Zarządzania i Rozwoju na Facebooku.

Platforma edukacyjna AZiR organizuje spotkania z przedstawicielami różnorodnych, w tym niecodziennych zawodów, którzy przybliżają słuchaczom ich kulisy. Tym razem jej gościem był Tomasz Kozłowski, były ratownik wysokogórski, psychologi i mówca motywacyjny.

Podczas spotkania Kozłowski mówił o początkach swojej przygody ze skokami spadochronowymi, dając wspaniały przykład tego, że zawsze jest czas na spełnianie marzeń. W 2014 roku wraz z dwoma skoczkami wykonał najwyższy skok spadochronowy w Europie, z wysokości prawie 11 km. W rozmowie z dziennikarką AZiR opowiedział o swoim strachu przed tym skokiem i o tym, jak ten wyczyn go zmienił. Opisał to również na kartach swojej książki „Historia tysiąca lęków”, która okazała się terapeutyczną i emocjonującą lekturą dla wielu czytelników. Był to dla niego punkt przełomowy – od tej pory swoje ekstremalne wyczyny postanowił wykonywać nie tylko dla adrenaliny, ale i dla przysłużenia się innym.

21 czerwca 2017 roku, bijąc dwukrotnie rekord Polski, skoczył ze spadochronem 50 razy w ciągu jednego dnia. Każdy skok zadedykował konkretnej osobie potrzebującej. Dzięki akcji zebrał ponad 200 tys. złotych. Za ten projekt otrzymał nagrodę Charity Hero. Rok później w ciągu jednego dnia skoczył 100 razy, zbierając w ten sposób ponad pół miliona złotych na 100 specjalistycznych wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych dzieci.

Gość AZiR przybliżył słuchaczom również aktualny projekt Jump for the Planet. To tworzenie globalnego ruchu społecznego, który zbiera środki na budowę skupisk modułowych domów i schronów w miejscach najczęściej występujących klęsk żywiołowych na świecie. Organizacja stawia sobie za cel, aby w ciągu 24 godzin od katastrofy dostarczyć schrony poszkodowanym. Jednym z ambasadorów projektu jest Prezy- dent Lech Wałęsa. Wspierają go także m.in. aktorzy: Karolina Gorczyca, Jarosław Boberek, Olga Bołądź, Maciej Stuhr, Maciej Musiałowski, Alżbeta Lenska, Rafał Cieszyński, Julia Kamińska, Magdalena Turczeniewcz czy muzyk Krzysztof Zalewski.

– Ja po prostu czuję głęboki sens w tym, że mogę pomóc, być może setkom tysięcy ludzi, być może jeszcze większej grupie, ale tu nie chodzi o to. Chodzi o to, że jeśli nam uda się uratować jedno życie, to warto ‒ mówił Kozłowski o swoich akcjach. Pomoc leży w jego naturze i, jak zaznaczył, będzie niósł ją potrzebującym tak długo, aż starczy mu sił. Zachęcił również słuchaczy do zaangażowania się w inicjatywę, opisaną na stronie jumpfortheplanet.com. Jak podkreślił, wspólnymi siłami jesteśmy w stanie dokonywać cudów.

JD

Najnowsze