19.1 C
Warszawa
sobota, 13 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Europa będzie chronić tajemnice kosmosu

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybrała firmę Leonardo dla realizacji Centrum Operacyjnego Cyberbezpieczeństwa (C-SOC). Koncern, jako główny wykonawca przewodzący konsorcjum 19 firm, zaprojektuje, zbuduje, zweryfikuje i będzie eksploatować nowe centrum operacyjne w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Koncern Leonardo podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na zaprojektowanie, wdrożenie, budowę, zatwierdzenie i eksploatację, pod technicznym nadzorem Biura Bezpieczeń stwa ESA, nowego Centrum Operacyjnego Cyberbezpieczeństwa (C- SOC). Działające od 2024 r. C-SOC będzie kluczową częścią infrastruktury dla Europy chroniącą zasoby kosmiczne, powiązany segment naziemny (centra kontroli i zarządzania operacjami), połączenia ziemia-ziemia, ziemia-kosmos oraz kosmos-kosmos przed cyber zagrożeniami.

Leonardo, jako główny wykonawca, będzie kierował konsorcjum składającym się z 19 firm z Włoch, Belgii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Estonii i Rumunii, wykorzystując swoje doświadczenie zdobyte dzięki ochronie przed zagrożeniami cybernetycznymi ponad 70 tys. użytkowników w 130 krajach. Leonardo prowadzi też duże projekty mię dzynarodowe, takie jak program NATO Computer Incident Response Full Operational Capability (NCIRC FOC), który gwarantuje bezpieczeństwo informacji i komunikacji w około 75 lokalizacjach NATO znajdujących się w 29 krajach na całym świecie.

– Zapewnienie cyberodporności zasobów kosmicznych ma kluczowe znaczenie dla gospodarki i bezpieczeństwa cywilnego Europy w scenariuszu, który charakteryzuje się rosnącym zagrożeniem hybrydowym i rosnącym znaczeniem danych satelitarnych w dostępie do usług o podstawowym znaczeniu dla życia obywateli oraz działalności przedsiębiorstw, krajów i decydentów na świecie – powiedział Tommaso Profeta, dyrektor zarządzający Wydział u Cyberbezpieczeństwa Leonardo. – Jako międzynarodowa firma zajmująca się zarządzaniem technologiami bezpieczeństwa aktywów strategicznych, jesteśmy dumni, że możemy wykorzystać nasze umiejętności w służbie ESA w celu ochrony zasobów i systemów kosmicznych pod względem poufności, integralności i dostępności.

Dzięki rozproszonej architekturze, nowe centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa będzie w stanie zapewnić niezawodne i nadmiarowe zabezpieczenie całej infrastruktury ESA, monitorować jej wrażliwe punkty i zarządzać nimi przez 24 h na dobę przez 365 dni w roku oraz poprawić bezpieczeństwo państw członkowskich i partnerów ESA.
WN

Najnowsze