17.9 C
Warszawa
środa, 22 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Londyński gigant przejmuje największego operatora w Polsce

Największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, Emitel, ma zmienić właściciela. Obecny, amerykański fundusz Alinda Capital Partners, podpisał wiążącą umowę sprzedaży spółki na rzecz brytyjskiego Cordiant Digital Infrastructure Limited, który jest notowany na londyńskiej giełdzie. Zamknięcie transakcji jest uzależnione m.in. od uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych.

Cordiant Digital jest notowany na London Stock Exchange pod nazwą CORD.

To fundusz, który inwestuje przede wszystkim w podstawową infrastrukturę gospodarki cyfrowej – centra danych, sieci światłowodowe oraz obiekty emisyjne i wieże telekomunikacyjne w Wielkiej Brytanii, Europie i Ameryce Północnej. Firma wykorzystuje wiedzę i doświadczenie zespołu ekspertów i menedżerów z branży telekomunikacyjnej, a także specjalistów z obszaru private equity, z dużym doświadczeniem w dziedzinie technologii cyfrowych, zarządzających aktywami o łącznym zaangażowanym kapitale wynoszącym ok.3 mld USD.

– Emitel jest narodowym czempionem, który działa na terenie całego kraju w oparciu o silne fundamenty fi nansowe. Spółka charakteryzuje się atrakcyjnymi perspektywami wzrostu w takich obszarach, jak budowa infrastruktury telekomunikacyjnej, centra danych oraz rozwiązania typu smart city. Jesteśmy pod wrażeniem dotychczasowych osiągnięć zarządu oraz pracowników fi rmy, doceniamy także duży nacisk na zrównoważony rozwój spółki. Cieszymy się z możliwości zainwestowania kapitału w celu wsparcia dalszego rozwoju Emitel – mówi Steven Marshall, kierujący projektami infrastruktury cyfrowej w Cordiant.

Fundusz Cordiant Digital zaznacza, że będzie dążył do budowania silnych relacji z organami regulacyjnymi oraz do wspierania Emitel wiedzą branżową oraz posiadanymi relacjami biznesowymi. Dla zamknięcia transakcji kluczowe będą zgody Ministra Aktywów Państwowych i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po ich uzyskaniu nowy właściciel będzie mógł przejąć udziały w spółce.

– Alinda będzie ściśle współpracować z zarządem oraz zespołem Cordiant celem uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych oraz sprawnego przekazania sterów nowemu inwestorowi długoterminowemu – powiedział Jim Metcalfe, partner zarządzający obecnego właściciela Emitel – Funduszu Alinda Capital Partners.

W mediach pojawiła się także informacja, że nowo powołany członek zarządu i dyrektor fi nansowy Emitel – Maciej Pilipczuk przed powołaniem na stanowisko został pozytywnie oceniony przez potencjalnego nowego właściciela. Jak mogliśmy się dowiedzieć – dla nowego właściciela ważna jest przede wszystkim ciągłość zarządzania i pozycja obecnego prezesa – Andrzeja Kozłowskiego, który przez ostatnie cztery lata z sukcesami kierował sprawnie spółką.

– Cordiant Digital jest podmiotem, który oferuje długoterminowy horyzont inwestycyjny, kapitał oraz know-how, które będą dużym wsparciem w naszych średnio i długoterminowych planach rozwoju. Kombinacja tych czynników pozwoli nam rozwijać się wobszarze usług emisji telewizyjnych i radiowych oraz umocnić pozycję na rynku wynajmu infrastruktury telekomunikacyjnej. Cordiant Digital będzie naszym partnerem w budowie wartości Emitel oraz pomoże nam z jednej strony wykorzystać pojawiające się szanse, a z drugiej strony mocniej stawić czoła wyzwaniom, jakie wiążą się z rozbudową infrastruktury telekomunikacyjnej i zapewnieniem dostępu do szerokopasmowego Internetu w Polsce. Cieszymy się na współpracę z zespołem Cordiant i z pozyskania tak doświadczonego inwestora. – mówi Andrzej J. Kozłowski, prezes Emitel, który od 2018 r. zarządza spółką.

Jak tłumaczą eksperci; z uwagi na trwający proces refarmingu i zmiany standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej, a także szerszą współpracę z instytucjami państwowymi brak zmian w zarządzie jest pozytywnie odbierana przez cały rynek radiowo-telewizyjny w Polsce.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze