14 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca 2024

Podwójny Bottielli

W styczniu na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku zostanie wystawiony obraz Sandro Botticellego „ Chrystus frasobliwy”. Dzieło włoskiego renesansowego mistrza wycenione jest na 40 mln dolarów. 

Jak pokazały badania panel Botticellego skrywa jednak pewną tajemnicę. Wykonane w podczerwieni fotografie pokazały że pod spodem kryje się wcześniejsza kompozycja. Zdaniem Chrisa Apostle’a odpowiedzialnego za dział malarstwa Starych Mistrzów w Sotheby’s są to pozostałości po zarzuconej kompozycji mającej przedstawiać Madonnę z Dzieciątkiem Jezus, przypominającej znane nam i dziś greckie ikony. Świadczą o tym zarysy twarzy, oczy i śmiejące się usta doskonale widoczne w podczerwieni. . Inne widoczne fragmenty to coś, co przypomina fałdy płaszcza, z ozdobną lamówką na ramieniu i części rękawa, widać też pulchną rękę Dziecka.

Jak przyznaje Apostle tego rodzaju odkrycie nie jest niczym niezwykłym. W czasach renesansu panel wykonany z topoli był szczególnie cenny. Nic więc dziwnego, że artysta zdecydował się namalować nowy obraz na szkicu poprzedniego. Najwyraźniej około roku 1500 Botticelli wziął panel, odwrócił go na drugą stronę i wykorzystał dla stworzenia nowej kompozycji. 

Najnowsze