19.7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Czy warto pracować podczas studiów?

Adam Łącki, Krzysztof Krystowski i Alfred Kubczak na platformie edukacyjnej.

Decyzja, co będziemy robić po studiach, bardzo często zmienia się jeszcze w ich trakcie. Dlatego tak istotne jest skupienie się na tym, w czym czujemy się najlepsi i jak najwcześniejsze rozpoczęcie pracy – mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl). Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, podkreśla, że na początku drogi zawodowej ważne jest znalezienie swojego „mistrza”, a Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych Żabka Polska, opowiada o możliwościach rozwoju zawodowego, jakie firma daje studentom.

– Musimy sobie zdawać sprawę z tego, jakie mamy predyspozycje, co sprawia nam przyjemność, a chcielibyśmy, żeby nam jeszcze za to płacili – mówi Adam Łącki. – Jeżeli zaczniemy praktykę wcześniej, okaże się, że może jednak chcemy robić coś innego, że zaczęliśmy pracować w zupełnie innej branży i nam się spodobało, odnajdujemy się tam. I wtedy jest szansa na zmianę kierunku. Można też skończyć wybrany kierunek studiów, a mimo wszystko myśleć o pracy w zupełnie innej branży — podkreśla, podając siebie za przykład: ukończył Akademię Medyczną w Poznaniu, a odnalazł się w świecie finansów.

Podobnego zdania jest Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie. Według niego pierwszą pracę warto rozpocząć jeszcze w czasie studiów. – Buduje to siłę człowieka, odporność i lepsze rozeznanie w prawdziwym świecie – wyjaśnia. Podkreśla, że na początku zawodowej drogi warto znaleźć mistrza, który jest nie tylko wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie, ale przede wszystkim może być dla nas autorytetem, także życiowym. Wtedy ta nauka zupełnie inaczej idzie i efekty są lepsze.

Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych Żabka Polska, wymienia możliwości oferowane przez firmę studentom. To m.in. staże, praktyki, a także program „Kreatorzy produktów”, umożliwiający tworzenie propozycji produktów, które mogą trafić na sklepowe półki. Jak przekonuje Kubczak, rozwój sieci świadczy o jej wyjątkowości. – Warto zobaczyć, jak wygląda od środka firma, która była w stanie w ciągu niespełna czterech lat przeobrazić całą swoją sieć do zupełnie nowego formatu – zachęca.

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl zamieszczane są wypowiedzi ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska.

KD

Najnowsze