17.9 C
Warszawa
sobota, 25 maja 2024

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Stanowisko menedżera wiąże się z dużą ilością obowiązków, potrzebą utrzymywania stanu długotrwałej koncentracji i skupienia, kreatywnością, działaniem pod presją czasu, w stresie, w nastawieniu na wyniki. Aby sprostać tym wyzwaniom, organizm menedżera, mimo iż mniej obciążony fizycznie, jest przez wiele godzin dziennie, przez większość dni w tygodniu utrzymywany w stanie najwyższej gotowości. Uruchomione tzw. mechanizmy walki lub ucieczki, które w zamyśle natury powinny być wykorzystywane incydentalnie i krótkotrwale, zaczynają dominować nad wypoczynkiem i regeneracją. W dłuższej perspektywie nie może to pozostać bez wpływu na stan zdrowia i ogólne samopoczucie.

Do schorzeń czy problemów zdrowotnych, z którymi najczęściej borykają się członkowie kadry zarządczej, należą: choroby kardiologiczne: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, zaburzenia gospodarki węglowodanowej (stany przedcukrzycowe, cukrzyca), zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca z ich dramatyczną manifestacją – zawałem serca lub udarem mózgu, które nierzadko kończą się tragicznie lub trwałym inwalidztwem. Do wystąpienia tych problemów przyczyniają się także nieregularność posiłków, częste „życie o kawie” lub – co gorsza – o kawie i papierosie, podjadanie łatwo i szybko dostępnych fastfoodów, słodyczy, snacków, popijanie wysokocukrowych napojów lub energetyków.

Choroby cywilizacyjne

Kolejne perturbacje zdrowotne menedżerów dotyczą układu ruchu – siedzący tryb życia, długotrwała wymuszona pozycja przed ekranem komputera, laptopa lub w przodopochyleniu nad smartfonem doprowadza do cywilizacyjnego już problemu, jakim stają się bóle pleców – karku, grzbietu, lędźwi i krzyża. Z czasem przewlekle wzmożone napięcie mięśni szkieletowych doprowadza do utrwalonych zmian w strukturze kości i stawów – zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, krążków międzykręgowych, pogłębienia fizjologicznych krzywizn kręgosłupa i do przewlekłych i nawracających zespołów bólowych.

Nieobce chyba żadnemu menedżerowi są bóle głowy lub migreny. Występują one nie tylko w czasie wytężonej pracy umysłowej, wzrokowej, przy intensywnym napięciu mięśni grzbietu, ale także w okresach wolnych od pracy. W literaturze znajdziemy opis tzw. weekendowych czy wakacyjnych bólów głowy, które wiążą się ze zmianą cyklu snu, próbą weekendowego odsypiania zaległości z tygodnia oraz ze spadkiem kortyzolu – tzw. „hormonu stresu”, który jest wydzielany w dużych ilościach w okresie aktywności zawodowej i gwałtownie obniża się po ustaniu bodźców stresowych.

Nie można także zapomnieć o całej grupie schorzeń z zakresu zdrowia psychicznego. Zaburzenia nerwicowe, lękowe, depresyjne, zaburzenia snu, zespół wypalenia zawodowego – to bardzo częste problemy dotykające osób poddanych stałej presji i przewlekłemu stresowi.

Profilaktyka

Zgodnie ze znanym powiedzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć”, zawsze lepiej jest nie dopuścić do powstania choroby, niż borykać się z jej leczeniem. Zapobieganiu rozwojowi schorzeń służy między innymi poddawanie się regularnym badaniom profilaktycznym. Pozwalają one wychwycić problemy na wczesnym etapie i często niewielkim kosztem doprowadzić do ich całkowitego wyeliminowania, zanim dojdzie do trwałych następstw. Badania profilaktyczne dają również szansę na wczesne wykrycie już istniejących chorób, co znacząco poprawia możliwości leczenia i rokowanie. Zdrowie menedżerów, na których opiera się płynność funkcjonowania i efektywność całej organizacji, powinno być pod szczególnym nadzorem.

Rodzaj i zakres badań profilaktycznych zależy oczywiście od wieku, płci, historii chorobowej pacjenta i obciążeń rodzinnych. Niemniej przyjmuje się, że osoby bez dolegliwości i schorzeń przewlekłych powinny raz w roku wykonać panel podstawowych badań laboratoryjnych i poddać się ocenie lekarskiej.

Programy profilaktyczne W enel-med proponujemy kilka programów profilaktycznych. Dla osób, które chciałyby szybko i sprawnie dokonać oceny stanu zdrowia, dedykowane są programy „Pakiet Mężczyzna 24H” i „Pakiet Kobieta 24H”, które mają zdefiniowany panel badań laboratoryjnych, obrazowych (USG) oraz konsultacji specjalistycznych z podsumowując całość konsultacją internistyczną, po której pacjent otrzymuje informację o stanie zdrowia i zalecenia co do dalszego postępowania.

Dla osób wymagających indywidualnego podejścia, z chorobami przewlekłymi, z istotną przeszłością chorobową, proponujemy autorski program „24 H dla zdrowia”. Przewiduje on wstępną konsultację internistyczną dla zapoznania się problemami zdrowotnymi pacjenta, po której lekarz indywidualnie dobiera zakres diagnostyki oraz konsultacji specjalistycznych. Program kończy wizyta podsumowująca u lekarza internisty, który dokonuje oceny przeprowadzonej diagnostyki, omawia jej wyniki z pacjentem i wydaje komplet zaleceń.

lek. Krzysztof Urban

zastępca dyrektora medycznego przychodni specjalistycznych enel-med

Najnowsze