19.1 C
Warszawa
sobota, 13 kwietnia 2024

VAN GOGH OD SAINT LAURENTA

Koniecznie przeczytaj

Wśród właścicieli „Pól w pobliżu Alpilles” był m.in. Yves Saint Laurent, słynny projektant mody.

Obraz powstał w czasie, kiedy van Gogh przebywał przez rok w szpitalu psychiatrycznym Saint-Paul-de Mausole w St. Remy.

Na aukcji Christie’s w Nowym Jorku zostanie wystawiony obraz Vincenta van Gogha „Pola w pobliżu Alpilles”. Szacuje się, że cena osiągnie 45 mln dolarów.

Pochodzący z 1889 r. krajobraz „od zawsze” znajdował się w prywatnych kolekcjach. Do jego minionych właścicieli należał m.in. Yves Saint Laurent, słynny projektant mody, co zapewne znacząco wpływa na wycenę obrazu.

Płótno powstało w czasie, kiedy van Gogh przebywał przez rok w szpitalu psychiatrycznym Saint-Paul-de Mausole w St. Remy. Najprawdopodobniej zostało namalowane w niewielkiej odległości od bramy zakładu położonego na obrzeżach tego niewielkiego prowansalskiego miasteczka. Artysta mógł wtedy, spacerując wśród pól, odkryć urok wsi, zostawiając za sobą chociaż na chwilę atmosferę szpitala psychiatrycznego. Wcześniej, w lipcu 1889 r., artysta doznał nagłego ataku i próbował popełnić samobójstwo, zjadając swoje farby. Na szczęście szybko je zwymiotował. Obraz został ukończony w listopadzie 1889 r. Niedługo później, 29 lipca 1890 r., van Gogh zmarł po próbie samobójczej. Zdaniem Teio Meedendorpa, badacza twórczości van Gogha, obraz powstał w miejscu, dzisiaj zwanym Parkiem Miłości (Parc d’Amour). Ma o tym świadczyć znajdująca się na obrazie skała, najprawdopodobniej pochodząca z pobliskiego kamieniołomu.

Niezwykłe płótno van Gogha trafi pod młotek w maju.

Najnowsze