e-wydanie

10.3 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Niech świat nas pozna! Jesteśmy tacy jak wy!

W Światowym Dniu Zespołu Downa, który obchodziliśmy 21 marca, wszyscy zawodnicy Olimpiad Specjalnych zaapelowali o akceptację i szacunek. Proszą by ich dostrzegać i doceniać – na sportowych arenach i w codziennym życiu.

Special Olympics to światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce w treningach i zawodach każdego dnia rywalizuje ponad 17,5 tys. sportowców – wielu z nich to zawodnicy z zespołem Downa.

21 marca przypadał Światowy Dzień Zespołu Downa. Ten dzień jest ważną datą dla Olimpiad Specjalnych Polska – w mediach społecznościowych zostało zaprezentowane wyjątkowe przesłanie wideo, w którym Olimpiady Specjalne głosem swoich zawodników apelują o akceptację i szacunek: „Niech świat nas pozna! Jesteśmy tacy jak wy” – podkreślają w nagraniu Grzegorz Czerwiakowski, Cecylia Sobolewska, Andrzej Telatycki, Witold Hornung, Brtłomiej Humanicki i Cezary Kubik, reprezentanci Olimpiad Specjalnych Mazowieckie.

W obchody święta, wspólnie z Olimpiadami Specjalnymi, włączyli się przyjaciele i ambasadorzy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska, szczególnie mocno w tym dniu wspiera zawodników z zespołem Downa za pośrednictwem mediów społecznościowych, a dziennikarz Tomasz Wolny zaprosił do współprowadzenia poniedziałkowego „Pytania na Śniadanie” w TVP zawodników – Bartosza Pawłowskiego, Jakuba Rucińskiego, Magdalenę Sterczyńską i Pawła Grzegorczyka. – W tym dniu szczególnie chcemy podkreślić, że niepełnosprawność intelektualna, w tym zespół Downa, to nie jest choroba. Osoby z zespołem Downa charakteryzują się niezwykłą empatią, przyjaznym nastawieniem i bardzo łatwo nawiązują kontakty międzyludzkie. Dlatego nie izolujmy ich od siebie, niech integrują się z nami i naszymi dziećmi. Oni potrzebują naszej akceptacji i szacunku – podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Olimpiady Specjalne Polska to ogromny ruch sportowy zrzeszający w Polsce ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

Zawodników w realizacji sportowych celów dopinguje i motywuje Kadra Ambasadorów powołana przez Prezes Olimpiad Specjalnych Polska – Annę Lewandowską. W jej składzie są: Robert Lewandowski, Kacper Nadolski, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska-Karpiel, Ewelina Lisowska, Łukasz Koszarek, Tomasz Wolny i Jakub Wesołowski. To oni zagrzewają „naszych” do walki na każdym etapie przygotowań i zawodów.

Na świecie Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 mln sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako jeden z trzech filarów światowego olimpizmu.

Olimpiady Specjalne Polska wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. W ubiegłym roku do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska dołączyła marka OSHEE oraz Levann. PS

Najnowsze