7.5 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Pracodawcy apelują do rządu

Organizacja Pracodawcy RP wystosowała apel do Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego o utrzymanie formuły finansowania dodatku, który gwarantuje środki finansowe na zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego dla pacjentów, jak i personelu medycznego.

– Z jednej strony mamy do czynienia z galopującą inflacją, ogromnym wzrostem kosztów funkcjonowania podmiotów leczniczych (związanym nie tylko z pandemią, ale również z ogólnymi kosztami funkcjonowania i ogromną presją płacową), z drugiej strony zarządzający podmiotami leczniczymi, ze względów bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego, muszą w dalszym ciągu utrzymać podwyższony rygor sanitarny. Zgodnie z przepisami, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dalej obowiązuje stan epidemii i cały czas istnieje ryzyko wybuchu kolejnej fali pandemii – czytamy w oświadczeniu Pracodawców RP. Pracodawcy RP zaapelowali do Ministra Zdrowia o utrzymanie formuły finansowania dodatku 3 proc. – np. niewypłacanie go z tzw. funduszu covidowego, a włączenie dodatku 3 proc. w powszechną podwyżkę wycen lub ceny za punkt i od kwietnia zwiększającego wyceny nie o 4,5 proc., a łącznie o 7,5 proc.

Organizacja zwraca również uwagę na powstałe nierówności w finansowaniu szpitali, w których jedne podmioty funkcjonujące w tzw. „sieci szpitali” mają finansowanie zwiększone o 16 proc. w stosunku do takich samych świadczeń w pozostałych podmiotach szpitalnych funkcjonujących poza „siecią szpitalną”. Do tego zabiera się podmiotom leczniczym istotne środki finansowe w postaci dodatku 3 proc. Sumarycznie w uproszczeniu okazuje się, że finansowanie zwiększy się tylko o 1,5 proc. Dla przypomnienia – oficjalna inflacja według GUS za rok 2021 to 5,1 proc., w styczniu 2022 r. 9,4 proc., a w lutym 2022 r. GUS podał, że wskaźnik ten wynosi 8,5 proc. Jest to ogromna dysproporcja pomiędzy rzeczywistym wzrostem o 1,5 proc., a inflacją na poziomie 8,5 proc.

Pracodawcy RP przypominają ponownie o wyrównaniu finansowania szpitali, tak aby każdy szpital (niezależnie od tego czy jest w tzw. „sieci szpitali”) otrzymał taki sam poziom finansowania za te same procedury. KN

Najnowsze