17.8 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca 2024

Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa: zwiększyła się częstotliwość cyberataków na instytucje i podmioty krajowe

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM przekazał, że w ostatnim czasie zwiększyła się częstotliwość ataków typu DDoS wymierzonych w instytucje i podmioty krajowe. Może to powodować utrudnienia w dostępie do usług realizowanych za pomocą strony internetowej.

DDos (Distributed Denial of Service) to rozproszony atak na systemy komputerowe lub usługę sieciową uniemożliwiający jego poprawne działanie. “Nieskomplikowane, siłowe ataki DDoS na strony instytucji i innych podmiotów krajowych, są obserwowane przez odpowiednie służby od samego początku działań wojennych na Ukrainie” – wskazano w informacji.

“Do obecnej fali ataków w otwarty sposób przyznają się rosyjskojęzyczne grupy haktywistów, które za cel obrały sobie uznane przez siebie za istotne strony internetowe” – dodano.

Podkreślono, że “ataki te nie wpływają na poufność danych przetwarzanych przez zaatakowane podmioty”, a sytuacja jest “na bieżąco monitorowana”.

Wskazano jednak, że grupy hakerskie za pośrednictwem komunikatorów, “w sposób otwarty informują o kierunkach swoich działań lub obranych do zaatakowania celach”. “Prowadzone są także ankiety mające na celu wyłonienie następnej ofiary. Wielokrotnie publikowane były także groźby oraz oczekiwania związane z prowadzoną przez rząd RP polityką. Dotychczas jako potencjalne ofiary swojej działalności grupa wymieniła m.in. strony internetowe PKP, polskich lotnisk międzynarodowych, Straży Granicznej” – wymienia Pełnomocnik.

Źródło: PAP

Najnowsze