19.7 C
Warszawa
niedziela, 19 maja 2024

Fundacja Dorastaj z Nami dla ukraińskich uchodźców

Fundacja Dorastaj z Nami, która od blisko 12 lat opiekuje się dziećmi osób poległych lub rannych na służbie, wydała w języku ukraińskim poradnik „Rozmowy o stracie”. Broszura ma pomóc dorosłym uchodźcom z Ukrainy lepiej zrozumieć swoje dzieci borykające się ze stratą najbliższych.

Fundacja od lat regularnie wydaje poradniki z serii „Porozmawiajmy o…”. Dotychczas ukazało się 13. części cyklu, m.in. poświęconych radzeniu sobie ze stresem, z rozłąką, z kłopotami wychowawczymi nastolatków czy niepełnosprawnością. Jedna z nich traktuje o ostatecznych, najtrudniejszych pożegnaniach; o przeżywaniu żałoby przez dzieci i przez dorosłych oraz o sposobach na poradzenie sobie w tych tragicznych chwilach życia. – Dzisiaj, w obliczu wojny w Ukrainie, poradnik o stracie okazał się niestety wyjątkowo aktualny – tłumaczą przedstawiciele redakcji.

Od początku wojny w Ukrainie, do Polski przyjechało prawie 4 mln uchodźców. Choć nie są znane dokładne liczby, szacuje się, że od 24 lutego w walkach zginęły już tysiące Ukraińców, w tym wielu cywilów, a także żołnierzy, strażaków oraz przedstawicieli wszystkich służb mundurowych. Każdy z nich miał rodzinę, dzieci, przyjaciół.

– Uchodźcy z Ukrainy, zwłaszcza dzieci, znaleźli się w dramatycznym położeniu. Niemal każdego z nich dotyka rozłąka z rodzinami, małżonkami. Ich codzienność, mimo bezpiecznej sytuacji w Polsce, jest pełna niepewności i troski o najbliższych, którzy zostali w Ukrainie. Żyją w nieustannym lęku – co się stanie, jeśli ich najbliżsi zginą w trakcie wojny? Jak wtedy wytłumaczyć dzieciom ich śmierć? Rozmowy o umieraniu to trudny temat. W szczególności, jeśli z żałobą i żalem po stracie mierzy się rodzina, w której są dzieci – czytamy w informacji prasowej Fundacji.

We współpracy z Fundacją PGZ i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Fundacja Dorastaj z Nami postanowiła przetłumaczyć na język ukraiński poradnik z cyklu Porozmawiajmy o… „Rozmowy o stracie”.  Poradnik jest dostępny w wersji na stronie https://dorastajznami.org/poradnik-po-ukrainsku/

Najnowsze