20 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

McKinsey Global Institute: firmy z Europy rosną wolniej i mają mniejsze zyski niż amerykańskie

McKinsey Global Institute przedstawił raport, z którego wynika, że europejskie firmy w porównaniu do amerykańskich rosną wolniej, przynoszą mniejsze zyski i mniej inwestują w badania i rozwój. Do roku 2040 mogą one wypracować do 4 bln euro mniej wartości dodanej.

Autorzy raportu McKinsey Global Institute „Securing Europe’s future beyond energy: Addressing its corporate and technology gap” zwrócili uwagę, że technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy chmura obliczeniowa są coraz powszechniejsze w wielu branżach i decydują o konkurencyjności czy dynamice rozwoju firm.

“Europa może poszczycić się tytułem lidera w zaledwie dwóch spośród dziesięciu najważniejszych technologii” – stwierdzono w raporcie. Według jego autorów, jeśli Europie nie uda się nadgonić liderów w tych technologiach, w przyszłości może stracić swoją pozycję również w tradycyjnych gałęziach przemysłu, które dotychczas były mocną stroną regionu.

W raporcie wskazano na sektor motoryzacji, w której Europa jest liderem. “Jednak bez rozwoju technologii AI nie będzie w stanie dynamicznie rozwijać produkcji autonomicznych pojazdów” – podkreślono.

Oceniono, że może to zagrozić Europie na wielu frontach, takich jak wzrost ekonomiczny, inkluzywność i zrównoważony rozwój, a także jej pozycji na arenie międzynarodowej.

Z informacji przedstawionej przez Tomasza Marciniaka z firmy doradczej McKinsey & Company w Polsce, inwestycja w rozwój nowych technologii ma ogromne znaczenia również w Polsce. “Dzięki pełnemu wykorzystaniu potencjału cyfryzacji, PKB Polski może wzrosnąć aż o 275 mld złotych do 2025 r.” – ocenił Marciniak. Dodał, że pełniejsze wykorzystanie samych tylko technologii chmurowych w polskich firmach i instytucjach publicznych może przynieść gospodarce dodatkowo 121 mld złotych w 2030 roku.

Według raportu McKinsey Global Institute w latach 2014-2019 duże europejskie firmy rozwijały się o 40 proc. wolniej niż ich odpowiednicy w USA, inwestując o 8 proc. mniej i wydając 40 proc. mniej na badania i rozwój niż amerykańskie przedsiębiorstwa.

Zwrócono uwagę, że sektory ICT i farmaceutyki odpowiadały za 80 proc. luki w inwestycjach, 60 proc. luki we wzroście i 75 proc. luki w nakładach badawczo-rozwojowych.

“Według szacunków do 2040 r. zagrożonych będzie 2 do 4 bln euro z wartości dodanej wypracowywanej dziś przez europejskie korporacje” – wskazano. Dodano, że jest to równowartość nawet 70 proc. prognozowanego wzrostu PKB Europy w tym okresie lub sześciokrotność kwoty brutto potrzebnej Europie na sfinansowanie zeroemisyjności do 2050 roku, czy ok. 90 proc. całości bieżących wydatków socjalnych na kontynencie.

Źródło: McKinsey & Company / PAP

Najnowsze