18.4 C
Warszawa
piątek, 19 lipca 2024

Prezes NBP: Polska gospodarka radzi sobie naprawdę dobrze, z czego jestem osobiście bardzo dumny

Prezes Adam Glapiński w przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos zapowiedział, że NBP prawdopodobnie będzie kontynuować podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach. „Aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży; działamy przy tym rozważnie, by nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych” – podkreślił Glapiński.

Treść przesłania opublikowano na stronie Obserwatora Finansowego. Szef NBP zaznaczył, że należy liczyć się z tym, że polska gospodarka pozostanie w najbliższej przyszłości pod wpływem nieprzewidywalnych wydarzeń o zasięgu globalnym, a bank centralny będzie musiał tę niepewność uwzględniać w swoich decyzjach.

„I choć trudno w tych warunkach o przesadny optymizm, patrząc nieco szerzej na kontekst międzynarodowy i historyczny, można śmiało powiedzieć, że nie mamy żadnych powodów do kompleksów. Parafrazując wybitnego niemieckiego filozofa i matematyka, Gottfrieda Wilhelma Leibniza, można by wręcz przewrotnie powiedzieć, że gospodarczo Polska znajduje się „w najlepszym z możliwych światów”. Nie jest to oczywiście świat idealny, najlepszy w sensie absolutnym i bezwzględnym – bo taki po prostu nie istnieje i istnieć nie może – ale świat optymalny, czyli najlepszy w tych warunkach, na które w dużej mierze nie mamy wpływu” – stwierdził Glapiński.

“Raz jeszcze przywołam słowa Leibniza: żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Wprawdzie borykamy się z inflacją, zagrożeniami dla wzrostu, niepewnością gospodarczą i geopolityczną, ale w tych warunkach, w jakich przyszło nam działać i podejmować decyzje, polska gospodarka radzi sobie naprawdę dobrze, z czego jestem osobiście bardzo dumny” – podsumował prezes NBP w przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

Źródło: PAP / Obserwator Finansowy

Najnowsze