17.9 C
Warszawa
środa, 22 maja 2024

Turcja może zablokować wejście Szwecji i Finlandii do NATO. Oskarża kraje o wspieranie terrorystów

Przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu skrytykował wsparcie Szwecji i Finlandii dla bojowników z Partii Pracujących Kurdystanu, nazywając je “oburzającym i nie do przyjęcia”.

“Problem w tym, że te dwa kraje otwarcie wspierają PKK i milicję kurdyjską YPG, i współpracują z nimi. To organizacje terrorystyczne, które codziennie atakują nasze jednostki” – powiedział Cavusoglu.

Minister dodał, że są to kwestie, które muszą zostać przedyskutowane zarówno z sojusznikami NATO, jak i ze Szwecją i Finlandią, i choć Ankara popiera politykę otwartych drzwi, to członkowie Sojuszu muszą okazywać sobie nawzajem solidarność.

Wczoraj prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Finlandia i Szwecja oferują schronienie dla organizacji terrorystycznych i Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat możliwego przystąpienia tych krajów do NATO. Sprzeciw Turcji mógłby zablokować ich wejście do Sojuszu, ponieważ rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody jej członków.

Oczekuje się, że kwestia ta będzie jednym z tematów rozmów ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego w stolicy Niemiec. Na roboczą kolację w sobotę wieczorem zaproszeni zostali także szefowie MSZ Szwecji i Finlandii, Ann Linde i Pekka Haavisto.

Haavisto zapowiedział, że tego dnia spotka się z Cavusoglu, by wyjaśnić nieporozumienia dotyczące przystąpienia obu północnoeuropejskich krajów do NATO.

Źródło: Reuters / PAP

Najnowsze