20.6 C
Warszawa
sobota, 13 kwietnia 2024

Konfederacja Lewiatan o danych GUS: Przemysł i niesłabnąca konsumpcja napędzały wzrost gospodarczy na początku roku

Koniecznie przeczytaj

Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan ocenił, że przemysł wiódł prym w napędzaniu naszej gospodarki. Pomogła też nadal niesłabnąca konsumpcja, która była wzmacniana przez obywateli Ukrainy.

Z szacunków GUS wynika, że Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2022 roku wzrósł o 8,5 proc. rdr wobec wzrostu o 7,6 proc. rdr w IV kw. 2021 roku. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w I kw. o 2,4 proc.

Jak zaznaczył ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, twarde dane makroekonomiczne z ostatniego kwartału wskazywały, że PKB przebije 8 proc. i tak też się stało.

“To bardzo solidny wzrost gospodarczy i woda na młyn dla NBP do zacieśniania polityki monetarnej. Lada moment i nasz PKB powróci na ścieżkę wyznaczoną przez długoletni trend” – ocenił.

Mariusz Zielonka dodał, że wstępny szacunek wzrostu gospodarczego nie podaje jednak żadnych szczegółowych danych.

„Wydaje się jednak, że nadal przemysł wiódł prym w napędzaniu naszej gospodarki. Do tego doszła nadal niesłabnąca konsumpcja, która była wzmacniana przez obywateli Ukrainy” – wyjaśnił ekonomista.

Przedstawiciel Konfederacji Lewiatan wskazał, że z punktu widzenia przedsiębiorstw, to zapewne bardziej szczegółowe dane pokażą, że biznes podchodzi nadal z dużą niepewnością do otoczenia makroekonomicznego i gromadzi zapasy, próbując jednocześnie nadążyć z produkcją.

Źródło: Konfederacja Lewiatan / PAP

Najnowsze