26.5 C
Warszawa
czwartek, 30 maja 2024

Władze Gotlandii przygotowują się na ewentualny atak ze strony Rosji

Władze szwedzkiej wyspy Gotlandia, położonej strategicznie pośrodku Morza Bałtyckiego, przygotowują się na ewentualny atak ze strony Rosji.

Na wyspie trwają ćwiczenia obrony cywilnej, mające na celu zapewnienie wody, elektryczności, łączności oraz transportu promowego w przypadku sytuacji kryzysowej. Lokalne władze podjęły decyzję o zablokowaniu dostępu do mediów społecznościowych w sieci wykorzystywanej przez instytucje publiczne.

Władze regionu wyjaśniły, że celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia wirusów oraz włamań do środowiska IT. Od kwietnia na Gotlandii odbywają się też największe w jej historii ćwiczenia szwedzkiej obrony terytorialnej z wojskiem. Obejmują one m.in. szkolenia na strzelnicy, a także wykorzystanie dronów.

O ile dopiero w 2018 roku na wyspie przywrócono stałą obecność wojskową, to po inwazji Rosji na Ukrainę rząd w Sztokholmie zdecydował o rozbudowie koszar oraz hal dla pojazdów opancerzonych. Jednostka wojskowa została zlikwidowana w latach 90., gdy uznano, że nie ma już zagrożenia, jakie istniało w okresie zimnej wojny.

Gotlandia ma 57 tys. mieszkańców, a w okresie letnim jest dla Szwedów popularnym miejscem spędzania wakacji.

Źródło: PAP

Najnowsze