23 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Inflacja konsumencka w maju wyniosła 13,9 proc. Konfederacja Lewiatan: Szczyt możliwy późną jesienią

Jak Podał Główny Urząd Statystyczny ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 1,7 proc. Zdaniem ekonomistów to jeszcze nie koniec.

Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan ocenia, że ceny paliw mogą przesunąć szczyt inflacji z sierpnia na późną jesień. Ekspert zaznaczył, że wyhamował wzrost cen żywności, dzięki czemu wstępny odczyt inflacji jest niższy niż oczekiwania rynkowe, które wskazywały na przekroczenie 14 proc.

„Nie zmienia to jednak faktu, że w ciągu roku średnio musimy zapłacić w sklepach więcej o 13,5 proc.” – podkreślił ekspert. Zielonka zauważył, że w ciągu miesiąca wzrost cen produktów spożywczych sięgnął 1,3 proc., a w ciągu miesiąca wzrost cen produktów spożywczych sięgnął 1,3 proc.

„Gdy jednak spojrzymy na ceny podstawowych produktów spożywczych to roczne wzrosty niekiedy przekraczają 30 proc.” – wskazał ekspert.

Ekonomista zauważył, że najsilniej wzrastają ceny paliw. W maju płacimy za benzynę i olej napędowy o 35 proc. więcej niż przed rokiem i ponad 5 proc. więcej niż przed miesiącem.

„Gdy dojdzie do zapowiadanego porozumienia w ramach UE dotyczącego embarga na rosyjską ropę, ceny paliw mogą przesunąć nam zapowiadany szczyt inflacji z miesięcy letnich (obstawiamy sierpień) na późną jesień” – ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zielonka dodał, że Polska jest na ostatniej prostej podpisywania nowych, półrocznych, kontraktów na dostawy gazu i energii dla średnich i dużych przedsiębiorstw. “Oznacza to, że tak jak w przypadku małego biznesu na początku roku, przedsiębiorcy przełożą wzrost kosztów na ceny produktów i świadczonych usług”.

Źródło: Lewiatan / PAP

Najnowsze