21.1 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Wicepremier Kaczyński: Opanujemy inflację i mam nadzieję, że nie będzie to termin jakiś bardzo odległy

Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że rząd opanuje inflację i ma nadzieję, że nie będzie to termin bardzo odległy. Zapowiedział również wsparcie dla osób, których może nie być stać na ogrzanie węglem domów.

Odnosząc się do wzrostu cen i zwalczania inflacji, wicepremier przypomniał, że jego formacja podjęła decyzję o obniżeniu podatku VAT na paliwa i na gaz, ale także na ropę.

Nawiązując do sytuacji kredytobiorców i niskiego oprocentowania lokat, powiedział, że rząd podjął dialog z bankami.

“I będziemy mieć, zaczynamy mieć znacznie wyższe niż dotąd procenty od wkładów czy depozytów. To jest bardzo ważne dla walki z inflacją” – podkreślił. Przekonywał, że warto ten dialog kontynuować, a czasami warto też z czegoś zrezygnować, “żeby w przyszłości było lepiej, bo inflacja naprawdę strasznie niszczy”.

“Podjęliśmy decyzję, że zapewnimy ludziom, którzy opalają węglem swoje domy, a ten węgiel dzisiaj bardzo zdrożał, nawet do 3 tysięcy złotych za tonę, ceny na poziomie tej, która była jeszcze do niedawna” – zadeklarował.

Przyznał przy tym, że jest to jeszcze “nieskończona operacja”. “Ale z całą pewnością to zrobimy; to jest na pewno dla tych, którzy mają trudno, i których byśmy skazywali na to, że nie będą mogli mieć w zimie ogrzanych mieszkań” – zaznaczył.

Źródło: PAP

Najnowsze