25 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca 2024

Pożyczka bez BIK – czy jest bezpieczna?

Niektóre firmy pożyczkowe decydują się udzielać wsparcia finansowego osobom z zadłużeniami. Dla takich klientów została przygotowana specjalna oferta. Jest to pożyczka bez BIK, w ramach której nie są sprawdzane rejestry. Czy na pewno jest to bezpieczne rozwiązanie? Co warto wiedzieć o pożyczkach bez BIK?

Jak działa BIK?

Należy zacząć od tego, jak działa BIK. Jest to instytucja, która specjalizuje się w zbieraniu i gromadzeniu danych o klientach oraz ich zobowiązaniach finansowych. Są to informacje dotyczące zarówno aktualnie spłacanych, jak i również uregulowanych pożyczek, kredytów, ale i nie tylko. W taki oto sposób jest budowana historia kredytowa klienta, w której są uwzględnione wszystkie te informacje.  BIK, czyli Biuro Informacji Krajowej działa na polskim rynku już od kilku lat. Przez ten okres stało się ono głównym źródłem informacji o klientach korzystających z usług instytucji finansowych.

Na czym dokładnie polega pożyczka bez BIK?

Każde zobowiązanie spłacone w terminie działa pozytywnie na budowanie historii kredytowej. Co innego, jeśli w przyszłości wystąpiły opóźnienia w spłacie, a to niestety potem zostało odnotowane w rejestrze. Wówczas nie jest tak łatwo o dodatkowy zastrzyk gotówki. W takiej sytuacji ostatnią deską ratunku dla osób zadłużonych może być pożyczka bez BIK. Proces starania się o ten rodzaj produktu finansowego wygląda bardzo podobnie jak w przypadku standardowych zobowiązań pozabankowych. Po złożeniu wniosku o pożyczkę zazwyczaj w pierwszej kolejności klient jest weryfikowany w Biurze Informacji Krajowej. Jest to całkiem zrozumiały krok. Dla wszystkich instytucji finansowych najważniejsza będzie wypłacalność wnioskodawcy. Dlatego wysyłając zapytania do baz, parabanki mają szansę na dokładne sprawdzenie swojego klienta. Co za tym idzie, mogą także zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieterminowej spłaty.

W teorii szybka pożyczka bez BIK oznacza brak weryfikacji historii kredytowej klienta w Biurze Informacji Krajowej. Czy w praktyce wygląda to tak samo? To zależy. Może być tak, że pożyczkodawca sprawdzi bazy, ale negatywne wpisy nie będą stanowić przeszkody w otrzymaniu zobowiązania. Zdarza się również, że instytucje nie sprawdzą klienta w BIK, za to przejrzą inne rejestry dłużników. W tej sytuacji z pomocą przychodzi szczegółowy ranking jak choćby: https://super-pozyczka.pl/pozyczki-bez-bik/ dzięki któremu jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkie szczegóły weryfikacyjne.

Dla kogo są pożyczki bez BIK?

Jak się okazuje, pożyczka bez BIK nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób zadłużonych z negatywnymi wpisami w bazach. Choć właściwie to głównie do nich jest kierowana ta oferta, mogą z niej skorzystać jeszcze inni konsumenci. Na przykład na chwilówkę bez baz decydują się również osoby, które nie mają stałych dochodów. Dlatego popularnym hasłem jest pożyczka bez BIK dla bezrobotnych. Jednak próba otrzymania zobowiązania bez żadnych dochodów, plus z długami na koncie, jest po prostu nierealna. Warto pamiętać, że firmy pożyczkowe akceptują dochody z bardzo różnych źródeł. Niekoniecznie więc musi być to umowa o pracę czy umowa zlecenie.

Czy pożyczka bez BIK to nie pułapka?

Na rynku nie działa zbyt wiele podmiotów gotowych udzielić pożyczki osobom z zadłużeniami. Stąd też zastanawiająca jest kwestia, czy za pożyczką bez BIK nie kryje się jakiejś oszustwo. Jeśli skorzysta się oferty zaufanej instytucji finansowej, to nie ma czego się obawiać. Trzeba być jednak przygotowanym na wyższe dodatkowe koszty niż w przy standardowych pożyczkach pozabankowych. Z drugiej strony kolejne zobowiązanie finansowe może jeszcze bardziej powiększyć aktualny dług. Nie jest to oczywiście reguła, ale niestety istnieje jakieś ryzyko wpadnięcia w pętlę zadłużenia. To, czy pożyczka bez BIK nie stanie się pułapką, zależy przede wszystkim od samego klienta. Najważniejsze, żeby nie podejmować pochopnych decyzji. Najlepiej wszystko rozplanować z wyprzedzeniem.  

Najnowsze