22.5 C
Warszawa
sobota, 13 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Święto odpowiedzialnego biznesu

Dzień Awiatora

Liczby mówią za siebie – 6,5 tys. zwiedzających i dziesiątki atrakcji dla dzieci i dorosłych, zapewniających naukę poprzez zabawę. Organizator, zakład PZL-Świdnik, podsumował Dzień Awiatora – coroczną imprezę, która jest świetnym przykładem działań CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu.

Piknik naukowo-techniczny „Dzień Awiatora” był spotkaniem ze światem wirtualnej rzeczywistości jak i wynalazkami, które zmieniają nasze codzienne życie. Nie przypadkiem – świdnicki zakład pragnie być kojarzony z wysokimi technologiami, które nabywa w ostatnich latach, dzięki udziałowi w łańcuchu dostaw macierzystego koncernu o światowym zasięgu – Leonardo.

W ramach Dnia Awiatora aspekt przemysłowy był widoczny. Ekspozycja naukowo-techniczna dawała dostęp do symulatora lotu szybowcem oraz wirtualnych lotów nad Lublinem śmigłowcem AW101. Towarzyszyła im strefa matematyki z walizką żyroskopową oraz licznymi łamigłówkami. Strefa BHP z symulatorem dachowania, rotorami oraz kursem pierwszej pomocy zwracała uwagę na tak ważną kwestię jak bezpieczeństwo w pracy i w życiu codziennym. Pokazy naukowe z dziedzin fizyki i chemii, a także kuchni molekularnej pokazywały realny wpływ nauki na życie. Dla chcących aktywnie spędzić czas udostępniono strefę sportową oraz blender-rowery, które pozwalały przygotować siłą własnych mięśni sok ze świeżych owoców, by ugasić pragnienie po wysiłku. Artystyczne dusze mogły pochwalić się swoim talentem na plenerze malarskim, a amatorzy adrenaliny mogli unieść się w tunelu aerodynamicznym.

W ramach organizacji imprezy spółka PZL-Świdnik podjęła także współpracę z lokalnym samorządem. Razem z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Świdniku udostępniono wystawę „Co słychać?”, przygotowaną przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza w Rzeszowie, przedstawiającą imponującą listę eksponatów związanych ze słuchem, muzyką i akustyką. Oryginalną kontynuacją „Dnia Awiatora” w drugim kwartale jest konkurs plastyczny dla dzieci w czterech grupach wiekowych – od najmłodszych po 16-latków, mający na celu utrwalenie wrażeń z imprezy, co posłuży również jako wskazówka dla organizatorów na przyszłość, aby mogli jeszcze lepiej dostosować kształt imprezy do preferencji najmłodszych. Prace konkursowe można zgłaszać do 30 września 2019 r.

W „Dniu Awiatora” wzięło udział aż 6,5 tysiąca osób, w tym pracownicy firmy i ich rodziny. Organizatorzy nie ukrywali, że zależy im zwłaszcza na młodszych gościach, aby wydarzenie było dla nich inspirującym przeżyciem. Udział w pikniku miał pozwolić zrozumieć i poznać naukę z innej perspektywy; atrakcyjnej, ukazując ją jako ekscytującą dziedzinę życia. Młodzi mieszkańcy Świdnika i okolic, jeżeli będą traktować naukę serio, to za kilkanaście lat mogą znaleźć zatrudnienie właśnie w tutejszym zakładzie produkcji śmigłowców.

Najnowsze