12.8 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Pakiet ubezpieczeniowy czy osobne polisy — co jest lepsze dla Twoich finansów? 

Wykupienie polisy OC to obowiązek każdego kierowcy. Jednak dodatkowe ubezpieczenia po prostu się opłacają. Chronią przed ponoszeniem kosztów związanych np. z naprawą samochodu po stłuczce czy likwidacją szkód wyrządzonych przez warunki atmosferyczne. Sprawdź, czy lepiej kupić każdą z polis osobno, czy bardziej opłacają się pakiety. 

Ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne — co trzeba wykupić, a co warto?

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych obowiązkiem właścicieli pojazdów jest wykupienie polisy OC. Zapewnia ona, że w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej Towarzystwo Ubezpieczeniowe pokryje koszty naprawy. I odwrotnie — jeśli Tobie zostanie wyrządzona szkoda, ubezpieczyciel sprawcy zapewni środki na jej likwidację.

Sprawdź, co wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego i dowiedz się, jaki jest jego zakres na https://rankomat.pl/ubezpieczenie-komunikacyjne. Dzięki temu zaoszczędzisz, a dodatkowo będziesz wiedział, jakich ofert unikać.

Dobrowolnymi ubezpieczeniami dla kierowców i właścicieli pojazdów są m.in.:

●       AC — chroni samochód, a zakres zabezpieczenia jest wskazany w ogólnych warunkach ubezpieczenia i może być dowolnie kształtowany przez ubezpieczyciela,

●       Assistance — zapewnia pomoc serwisową, medyczną oraz informacyjną na wypadek unieruchomienia pojazdu, awarii czy wypadku,

●       NNW — ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje ochroną zdrowie i życie kierowcy oraz pasażerów.

Kupując kilka polis, zwiększasz zakres ochrony zarówno swojego samochodu, jak i siebie oraz pasażerów. Wybierając ubezpieczenia w sposób świadomy, po przeanalizowaniu ich zakresu, oszczędzasz w przyszłości na ponoszeniu kosztów wynikających ze stłuczek, wypadków, aktów wandalizmu czy awarii pojazdów.

Pakiet ubezpieczeniowy lub osobna polisa — co jest tańsze?

Co do zasady kupowanie polis w pakietach opłaca się znacznie bardziej niż wybieranie każdego ubezpieczenia osobno. Ostateczna cena jest uzależniona od wielu czynników, w tym m.in. od zakresu ochrony, danych dotyczących właściciela pojazdu czy informacji na temat samego auta.

Najbardziej opłacalną i najczęściej wybieraną opcją jest pakiet ubezpieczeniowy OC i AC, czyli łączący obowiązkową polisę z dobrowolną, która chroni Twój samochód. W tym wypadku dopłata do autocasco może wynosić zaledwie kilkaset złotych, podczas gdy wykupienie polisy o podobnych parametrach osobno to czasem nawet kilkukrotnie większy wydatek.

Pamiętaj jednak, by sprawdzać, co dokładnie wchodzi do wybranego pakietu, a także zapoznaj się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia każdego z proponowanych rozwiązań. W ten sposób wybierzesz opcje, które faktycznie będą Cię chroniły, a także okażą się opłacalne. Porównaj oferty kilku ubezpieczycieli, by zapłacić jedynie za taki zakres ochrony, który Cię interesuje i realnie podniesie Twój poziom bezpieczeństwa. 

Najnowsze