24.1 C
Warszawa
niedziela, 19 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Toruński kongres o obrotach rzeczywistości społecznej

Przed nami jubileuszowa 30. edycja Welconomy Forum in Toruń. Wydarzenie odbędzie się w kwietniu. Naukowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele rządu i samorządowcy, przyjadą do miasta Mikołaja Kopernika, aby rozmawiać o ekonomii i problemach współczesnej cywilizacji. Toruńskie Forum to jedna z najważniejszych konferencji gospodarczych w Polsce. Co roku uczestniczy w niej ponad półtora tysiąca osób.

Tegoroczne Welconomy Forum in Toruń ma szczególny wymiar. Po pierwsze, to jubileuszowa, trzydziesta edycja wydarzenia. Weźmie w nim udział wielu ekspertów krajowych i zagranicznych. Po drugie, organizator Forum, Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”, włącza się także w obchody Roku Kopernikańskiego, które organizuje Toruń w 550. rocznicę urodzin swojego najsłynniejszego mieszkańca.

Sesja rozpoczynająca Welconomy będzie nawiązywała do traktatu polskiego astronoma, który był także ekonomistą. Stąd jej tytuł – „O obrotach rzeczywistości społecznej…” W jej trakcie zaproszeni goście rozmawiać będą o zmianach, które w minionych trzydziestu latach zaszły w polskim życiu politycznym i gospodarczym.

Szczególne miejsce podczas tegorocznego Welconomy zajmą tematy związane ze sztuczną inteligencją. To jedna z najważniejszych technologii przyszłości. W Stanach Zjednoczonych oprogramowanie AI było w stanie uzyskać pozytywne wyniki egzaminu medycznego, a NASA używa jej do prowadzonych w kosmosie misji. Czy możliwe są w przyszłości rządy sztucznej inteligencji? Czy pomoże ona ludzkości rozwiązać jej problemy zdrowotne, gospodarcze i demograficzne? Właśnie te pytania pojawią się podczas tegorocznej edycji Welconomy Forum in Toruń.

Jesteśmy przekonani, że każdy, kto interesuje się problemami współczesnego świata, powinien przyjechać do Torunia i być naszym gościem. Welconomy to święto dialogu i uczta intelektualna, pozwalająca poszerzać myślowe horyzonty – mówi Jacek Janiszewski, przewodniczący Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”. Nie za każdym razem poznamy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, ale za to wiemy do kogo warto te pytania kierować. Wizytówką Welconomy zawsze były świetne nazwiska. Tak będzie i tym razem. Przy okazji obchodów Roku Kopernikańskiego chcemy przybliżyć światu sylwetkę naszego wybitnego rodaka, jako człowieka wszechstronnego i przełamującego stereotypy. Nawiązując do jego nieszablonowego myślenia, zastanowimy się dokąd zmierza świat sterowany przez sztuczną inteligencję – dodaje Janiszewski.

Podczas tegorocznej edycji Welconomy in Toruń nie zabraknie tematów dotyczących bezpieczeństwa państwa w aspektach militarnych, energetycznych i ekonomicznych. Po raz kolejny w trakcie toruńskiego Forum poruszone będą zagadnienia dotyczące rolnictwa i rozwoju wsi. Znajdą się one w programie konferencji Agro-Welconomy.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-4 kwietnia. Forum zostało objęte patronatem honorowym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Piotra Całbeckiego – Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Najnowsze