16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Gdyby coś się stało, pamiętaj o moich dzieciach

Wstrząsająca rozmowa z Marzeną, której mąż – żołnierz – zginął w Iraku, opowieść Sławomira, strażaka, który na służbie stracił obie nogi, ale postanowił się nie poddawać i dla swojej żony i dzieci nauczył się żyć na nowo. Historia Patrycji i jej dwóch córeczek, osieroconych przez policjanta, Krzysztofa, który zginął podczas służby. To tylko część historii, które można przeczytać w albumie „Dorosnąć do śmierci”.

Album, przygotowany przez Fundację Dorastaj z Nami, „Dorosnąć do śmierci” to dziewięć mocnych rozmów, które dziennikarka Magdalena Rigamonti przeprowadziła z najbliższymi poległych albo ciężko rannych na służbie. To opowieść o rodzinach, które w tragicznych okolicznościach straciły swoich bliskich. Lektura książki w sposób drastyczny uzmysławia jaką cenę płacą bliscy tych, którzy na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem naszym i naszego kraju. Każda rozmowa jest inna, każda trudna i pełna wspomnień. Każda jest opowieścią o czyimś „końcu świata”, o czyjejś stracie i tęsknocie. Każda jest też relacją o tym, jak poradzić sobie z nagłą śmiercią i chorobą najbliższych, jak zaakceptować to, co się wydarzyło i mimo żałoby próbować żyć normalnie.

Wszyscy bohaterowie albumu „Dorosnąć do śmierci„ to podopieczni Fundacji Dorastaj z Nami, która od ponad 12 lat opiekuje się dziećmi poległych i poszkodowanych współczesnych bohaterów: żołnierzy, strażaków, policjantów oraz ratowników górskich. Fundacja pomaga im wyjść z cienia rodzinnej tragedii, pamiętając przy tym, by spełnić ostatnią wolę każdego funkcjonariusza, który zginął na służbie: „Gdyby coś się stało, pamiętaj o moich dzieciach”.

Po raz pierwszy album „Dorosnąć do śmierci” ukazał się w 2016 r. Dzisiaj, po siedmiu latach, z powodu jego wyjątkowości i ogromnej popularności, Fundacja Dorastaj z Nami zdecydowała o jego ponownej publikacji. Było to możliwe dzięki finansowaniu ze środków Fundacji PZU.

– Magdalena Rigamonti wysłuchała i w sposób niezwykle delikatny, a jednocześnie brutalnie prawdziwy, opisała historie rodzin – podopiecznych Fundacji, natomiast Maksymilian Rigamonti uzupełnił je zdjęciami z życia codziennego bohaterów – czytamy w informacji prasowej.

Fundacji Dorastaj z Nami

Fundacja Dorastaj z Nami opiekuje się dziećmi strażaków, policjantów, żołnierzy, ratowników górskich oraz pracowników ochrony zdrowia walczących z covid-19.  Głównym celem działania Fundacji jest długotrwałe wspieranie dzieci w okresie ich edukacji. Dzięki działalności Fundacji, podopieczni otrzymują regularną, szeroko rozumianą pomoc edukacyjną, psychologiczną, wsparcie finansowe oraz przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Od chwili powołania, Fundacja Dorastaj z Nami objęła opieką ponad 300 dzieci.

Misją Fundacji jest także budowanie etosu służb publicznych. Jako organizator wystaw, kampanii społecznych i debat, Fundacja przybliża społeczeństwu pracę ludzi, którzy poświęcają swoje życie służbie innym.

Najnowsze