17.9 C
Warszawa
środa, 22 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Fabryka Broni przedstawia produkt, która może stać się hitem eksportowym

Podczas targów zbrojeniowych w Kielcach radomska Fabryka Broni zaprezentowała swój najnowszy produkt. To Modułowy Pistolet Samopowtarzalny (MPS), który ma być odpowiedzią na potrzeby służb mundurowych i pasjonatów strzelectwa w Polsce i za granicą.

– Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to jedno najważniejszych wydarzeń w dziedzinie obronności na świecie. Dlatego wybraliśmy to miejsce, by zaprezentować po raz pierwszy MPS. Jestem niezmiernie dumny z naszego zespołu konstruktorów i ekspertów, którzy po wielu latach ciężkiej pracy stworzyli MPS. To nowoczesna konstrukcja stworzona z myślą o użytkowniku, która spełnia najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. – powiedział podczas premiery dr Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Nowy produkt to efekt badań i prac koncepcyjnych rozpoczętych jeszcze w 2018 r. Prace trwały do końca 2022 r. Broń skonstruowano z myślą o użytkownikach zarówno spośród służb mundurowych, jak i entuzjastów strzelectwa cywilnego.

– Podczas prac nad MPS nasz zespół skupił się na zagwarantowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Konstrukcja przeszła rygorystyczne testy, które potwierdziły niezawodność i bezpieczeństwo broni. To idealne uzupełnienie portfolio Fabryki Broni i jestem przekonany, że podobnie jak karabinki z rodziny MSBS GROT oraz pistolet VIS 100, także MPS będzie wizytówką polskiej myśli technologicznej, która pokazuje potencjał naszego przemysłu obronnego – mówił Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni.

Pistolet MPS działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy z zamkiem ryglowanym przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Bezpieczniki automatycznego spustu oraz iglicy mają gwarantować pełne bezpieczeństwo podczas użytkowania broni. Podobnie jak inne konstrukcji Fabryki Broni „Łucznik” – Radom broń jest przystosowana zarówno dla użytkowników prawo, jak i leworęcznych.

Modułowy Pistolet Samopowtarzalny należy do grupy konstrukcji OPTIC READY, dzięki czemu na zamku równolegle z przyrządami mechanicznymi można zamontować w jego tylnej części mikrokolimatory zwiększające precyzję i szybkość celnego strzelania. Wersja podstawowa pistoletu posiada komplet płytek (5 szt.) umożliwiających montaż mikrokolimatorów różnych producentów. Broń zasilana jest z 15 nabojowych magazynków (opcjonalnie 17 nabojowego).

MPS to broń modułowa, co oznacza, że użytkownik ma możliwość dostosowania jej do swoich potrzeb. Dzięki zatrzaskowi magazynka oraz wymiennym nakładkom na chwyt, broń jest ergonomiczna i komfortowa w użyciu. Dodatkowo, obecność szyny Picatinny pozwala na montaż różnych akcesoriów optoelektronicznych.

Szkielet MPS osadzony jest w chwycie, który nie jest elementem koncesjonowanym i może być zmieniany przez użytkownika na inne warianty kolorystyczne lub rozwiązania konstrukcyjne. Dodatkowo Fabryka Broni opracowuje też inne moduły możliwe do zastosowania w MPS.

Najnowsze