Samodzielne wypełnienie deklaracji podatkowej może być trudne, nawet jeśli robi się to od wielu lat. Sposobem na ułatwienie sobie dopięcia tego obowiązku jest sięgnięcie po sprawdzony, a do tego darmowy program – e-pity 2023. Co jego twórcy oferują w tym roku? Nadszedł dobry moment, żeby to sprawdzić.
Rodzaje deklaracji podatkowych do wyboru w e-pity 2023
Program e-pity od wielu lat ułatwia sporządzanie zeznań podatkowych osobom zobowiązanym do wypełniania różnych ich rodzajów. Co ważne, wśród funkcji tego narzędzia dostępne są nie tylko najpopularniejsze wzory deklaracji, ale także formularze potrzebne stosunkowo niewielkiej grupie osób. Wystarczy wejść na
https://www.pit.pl/program-pit/, aby przekonać się, że przygotować można:
- PIT-11 – służący do rozliczeń zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników;
- PIT-28 – dokument dla przedsiębiorców, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
- PIT-36 oraz PIT36L – zeznania dla prowadzących działalność gospodarczą rozliczaną według skali podatkowej lub podatku liniowego;
- PIT-37 – dla podatników, których dochody w 2023 roku pochodziły z wynagrodzeń wypłacanych na mocy umów o pracę, cywilnoprawnych (zleceń) oraz o dzieło;
- PIT40A – tworzony przez ZUS dla rencistów i emerytów.
Z programu e-pity 2023 zadowoleni będą też podatnicy zobligowani do zgłoszenia dochodów osiągniętych z innych źródeł. Oprócz tego przyda się osobom, które powinny zmienić zeznania podatkowe z poprzednich lat. Pozostałymi typy deklaracji, które można przygotować, są:
- PIT-8C – przeznaczony do rozliczenia zysków z tytułu gry na giełdach;
- PIT-R – dla osób fizycznych i prawnych oraz działalności bez osobowości prawnej, które w minionym roku płaciły podatnikowi za jego działalność na rzecz społeczeństwa;
- PIT-y z lat 2018-2022 wymagające poprawy.
Dodatkowe opcje programu e-pity 2023
Poza podstawowymi funkcjami e-pity 2023 ułatwiają załatwienie wielu innych spraw urzędowych. Część z nich przyda się szczególnie przedsiębiorcom, a pozostałe wszystkim podatnikom. Dodatkowe opcje programu to:
- pomoc w sporządzaniu petycji do urzędów skarbowych;
- określanie przybliżonego terminu zwrotu podatku;
- przeszukiwanie publicznych urzędowych baz danych;
- wyszukiwarka numerów KRS przypisanych organizacjom pożytku publicznego.
Przygotowywanie pism do urzędów skarbowych
Przy pomocy programu e-pity 2023 użytkownicy mogą przygotować profesjonalne pisma do urzędu skarbowego. Po ich sporządzeniu mają do wyboru trzy formaty zapisu – jako dokument tekstowy (.doc lub .pdf) oraz skan (.jpg). W taki sposób można stworzyć podanie o:
- zwrot nadpłaty;
- zaliczenie nadpłaty;
- podzielenie podatku do spłaty na mniejsze części;
- odroczenie zapłaty podatku.
Dużym ułatwieniem dla osób korzystających z programu jest możliwość wysłania pisma od razu na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą wybranego urzędu skarbowego. Kolejna przydatna funkcja to import danych osobowych z wcześniej sporządzonych formularzy, np. PIT-u. Dzięki temu części informacji nie trzeba za każdym razem wprowadzać do innych formularzy.
Szacowanie przelewu ze zwrotem podatku
Zwrot podatku przysługuje wszystkim podatnikom, którzy go nadpłacili, ale nie każdemu w tym samym terminie. Co ciekawe, obecnie lepiej złożyć PIT przez internet, ponieważ na przelew przyjdzie poczekać maksymalnie 45 dni od momentu złożenia deklaracji. Osoby, które zdecydują się na wizytę w urzędzie, pieniądze mogą dostać nawet po 3 miesiącach.
Na podstawie wyznaczonych terminów łatwo już przewidzieć, po jakim czasie zwrot podatku zostanie wypłacony. Co ważne, e-pity 2023 korzystają nie tylko z kalendarza w celu prostego przewidzenia daty przelewu. Program wylicza szacowany termin zwrotu podatku na podstawie terminów wysłania pieniędzy z urzędów skarbowych do ponad 25 tys. osób, które otrzymały nadpłaty w ostatnich latach.
Przeglądanie rządowych rejestrów podatników
E-pity 2023 to narzędzie użyteczne zwłaszcza dla przedsiębiorców. W interfejsie znajdą wyszukiwarki baz danych podmiotów gospodarczych. Dzięki nim sprawdzą informacje o firmie, z którą zamierzają współpracować. Do dyspozycji użytkowników są rejestry:
- podatników VAT z Polski i pozostałych krajów Unii Europejskiej;
- kont bankowych firm z listy podatników VAT;
- danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny.
Przekazywanie podatku na rzecz OPP
Z poziomu menu programu użytkownik może zadeklarować chęć przekazania części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Co ważne, wyłącznie od osoby sporządzającej PIT zależy, komu zdecyduje się przekazać 1,5% kwoty, którą należy oddać państwu.
Znalezienie wybranej organizacji pożytku publicznego jest proste dzięki wyszukiwarce numerów nadawanych im przez Krajowy Rejestr Sądowy. W ten sposób da się wspomóc:
- organizację pozarządową;
- związek wyznaniowy;
- klub sportowy;
- spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku.
Kompatybilność programu e-pity 2023 z systemami operacyjnymi
E-pity 2023 zostały przygotowane zarówno w wersjach na komputery, jak i sprzęty mobilne, czyli smartfony i tablety. Na portalu pit.pl dostępne są programy na systemy operacyjne:
- Windows;
- macOS;
- Linux;
- Android;
- iOS;
- iPadOS.
Bezpieczeństwo informacji w programie e-pity 2023
Programy do rozliczania deklaracji podatkowych wymagają wprowadzenia wszystkich ważnych danych personalnych, w tym numeru PESEL, adresu i wysokości dochodów. Duża liczba informacji niejawnych, które trzeba podać, ma prawo prowadzić do pytania o bezpieczeństwo danych. W przypadku programu e-pity 2023 twórcy zastosowali niezwykle trudne do złamania szyfrowanie 128-bitowe.
Protokół szyfrujący SSL GeoTrust blokuje dostęp do wysyłanych formularzy nieuprawnionym stronom internetowym. Plik z zeznaniem PIT albo podaniem do urzędu skarbowego zostaje przekazany dopiero po sprawdzeniu zgodności z protokołem wykorzystywanym przez prawdziwą witrynę instytucji. W ten sposób ryzyko skierowania pisma na fałszywą stronę jest eliminowane.
Pozostałe powody, dla których warto sięgnąć po e-pity 2023
E-pity od lat cieszą się dobrą opinią. Program doceniają m.in. profesjonaliści z Biura Usług Informatycznych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Osoby pracujące w tej organizacji cenią to narzędzie ze względu na pełną zgodność z aktualnie obowiązującymi przepisami.
Poza księgowymi e-pity cieszą się zaufaniem fachowców od cyberbezpieczeństwa. O tym, że zastosowane przez twórców programu szyfrowanie jest skuteczne, przekonuje producent oprogramowania antywirusowego, firma Avast. Ponadto dzięki świetnym opiniom i funkcjonalności kolejne edycje e-pitów zostały pobrane ponad 30 mln razy.