17.8 C
Warszawa
niedziela, 1 września 2024

Globalna odpowiedzialność

Każda przedsiębiorstwo, bez względu na to, czy jest duże czy małe, powinno być odpowiedzialne za swoich pracowników, środowisko naturalne czy lokalne społeczności. To zasady, który we współczesnej Europie stały się standardem. Inną sprawą jest zakres tej odpowiedzialności. Jest on uzależniony od pozycji przedsiębiorstwa na rynku i przychodów, które są generowane.

To prosta matematyka, im większa organizacja tym większa odpowiedzialność. Dlatego inną strategię wybiera zakład produkcyjny, który jest liderem województwa, a inną przedsiębiorstwo, która ma swoje oddziały w całym państwie. Jeszcze inaczej do tematu społecznej odpowiedzialności biznesu będzie podchodzić globalny podmiot, którego marka jest znana praktycznie na całym świecie. I tę ostatnią sytuację pragnę omówić.

Kilka dni temu w Ambasadzie Republiki Włoskiej w Warszawie, obecna w Polsce od ponad 30 lat Grupa Ferrero ogłosiła własny raport zrównoważonego rozwoju. I choć nasze państwo jest tylko jednym ze 170 krajów, w którym jest obecna marka, to na pewno jednym z ważniejszych, ponieważ u nas znajduje się zakład produkcyjny spółki. Podczas konferencji Giovanni Ferrero – CEO grupy, przekonywał, że „aby odnieść sukces w stale zmieniającym się świecie, przedsiębiorcy muszą identyfikować, reagować i dostosowywać się do wymagań zrównoważonego rozwoju, które mają największy wpływ na środowisko i społeczeństwo”.

Warto w przypadku takich wypowiedzi zapytać o liczby. Z raportu grupy Ferrero można dowiedzieć się, że 90,7 proc. opakowań przedsiębiorstwa jest zaprojektowanych tak, aby nadawały się do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania. Ferrero zwiększyło też traceability – identyfikowalność większości surowców do produkcji słodyczy, np. w przypadku kakao do 93 proc. oraz do 98 proc. oleju palmowego. Co ważne, nie są to liczby, które otrzymano w wyniku skomplikowanych obliczeń w popularnym Excelu, ale efekt mapowania satelitarnego. To właśnie wdrożenie rozwiązań, takich jak mapowanie cyfrowe czy satelitarne, pomaga przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom jakim jest m. in. wylesianie i degradacja lasów. Zaawansowana technologia, na którą mogą pozwolić sobie tylko najwięksi, to dopiero początek. Konieczna jest też współpraca w realizacji celu, jakim jest zrównoważony rozwój, z organizacjami pozarządowymi, naukowcami, władzami, organami branżowymi czy dostawcami. W tak dużym, korporacyjnym organizmie, wydaje się, że to największym wyzwaniem.

Globalni gracze, tacy jak Ferrero, muszą brać pod uwagę zdarzenia, które wielu przedsiębiorstwom są obce. Grupa w strategii zrównoważonego rozwoju zobowiązała się do podejmowania kompleksowych działań, mających na celu zapobieganie i eliminowanie pracy dzieci w swoim łańcuchu wartości. W tym celu grupa współpracuje z organizacjami rządowymi i pozarządowymi na całym świecie. Jest też członkiem wielu organizacji, takich jak np. Save The Children. W 2023 r. we współpracy z Międzynarodową Organizacją Pracy (MOP) zidentyfikowano ponad 2300 małoletnich, narażonych na ryzyko konieczności podjęcia pracy na plantacji orzechów laskowych. Dzieci te zostały skierowane do najbliższych szkół i ośrodków pomocy społecznej oraz otrzymały niezbędne wsparcie żywieniowe.

Duże przedsiębiorstwo – to duża odpowiedzialność, ale przedsiębiorstwo globalne, to już odpowiedzialność za cały świat. Grupa Ferrero jest przykładem zachowania tych proporcji, dowodzi tego najnowszy raport zrównoważonego rozwoju i pozycja na globalnym rynku.

Źródło: Home&Market

Najnowsze