14.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Czar powiatu pilskiego

Jednym z najpiękniejszych obszarów północnej Wielkopolski jest powiat pilski.

To mało znany, ale bardzo atrakcyjny zakątek w północno-zachodniej części kraju.

Na terenie powiatu pilskiego znajduje się wiele czystych jezior, urokliwe rzeki, wspaniałe lasy i magiczna Dolina Noteci. Dużą atrakcją są spływy kajakowe malowniczymi rzekami: Gwdą, Rurzycą, Piławą, Dobrzycą, Głomią i Łobżonką. Ogromnych wrażeń dostarcza podróż zabytkową kolejką wąskotorową w Białośliwiu. W powiecie znajduje się wiele zabytkowych budowli. Na szczególną uwagę zasługują sanktuaria maryjne w Górce Klasztornej i Skrzatuszu oraz Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

– Każdy, kto przyjedzie do powiatu pilskiego i zobaczy jego naturalne uroki, musi się w nim zakochać. Mieszkamy tutaj zdrowo i bezpiecznie, w przeważającej mierze z dala od zgiełku wielkich miast i kominów fabryk – mówi Eligiusz Komarowski, starosta powiatu. – To bardzo atrakcyjne miejsce dla osób, które chcą odpocząć od wielkomiejskiego tempa życia i zachwycić się urokami przyrody. Największym miastem w powiecie pilskim jest Piła, uważana za miasto-ogród, malowniczo położona nad rzeką Gwdą, która płynie przez centrum. Miejscowość otoczona jest licznymi jeziorami, otulona lasami. Sąsiaduje z rezerwatem Kuźnik. Znaczna część miasta zakwalifikowana została do obszarów Natura 2000, w tym obszar „Puszcza nad Gwdą” (obszar specjalnej ochrony ptaków) oraz obszaru specjalnej ochrony siedlisk („Ostoja Pilska”).

– Jestem pilanką z urodzenia. Kocham to miasto i okolice – przyznaje Marta Kubiak, posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej VIII i IX kadencji z tego okręgu wyborczego. – Tu się i dobrze pracuje, i dobrze odpoczywa. W wolnych chwilach, których ze względu na parlamentarne obowiązki mam bardzo mało, uwielbiam wycieczki po okolicy.

Powiat pilski zajmuje powierzchnię 1268 km2. Należy do niego 9 gmin: jedna miejska – Piła, cztery miejsko- -wiejskie: Łobżenica, Ujście, Wyrzysk i Wysoka oraz cztery wiejskie: Białośliwie, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie i Szydłowo. Powiat jest dobrze skomunikowany. Można tu łatwo dotrzeć z każdej części Polski. Tutaj krzyżują się też najważniejsze krajowe i międzynarodowe drogi.

DEC

Najnowsze