13.1 C
Warszawa
środa, 11 września 2024

Maklerskie IKE i IKZE – narzędzia służące inwestowaniu

Czym różnią się maklerskie rachunki IKE i IKZE od tradycyjnych kont oszczędnościowych i lokat bankowych?

Przede wszystkim tym, że rachunek IKE i rachunek IKZE to rachunki maklerskie, a nie lokata czy konto oszczędnościowe. Jeśli będziemy bardzo zdeterminowani i konsekwentni, to możemy oszczędzać środki również na rachunku maklerskim, ale jest to jednak odrębne narzędzie służące inwestowaniu. Rachunki maklerskie tym różnią się od lokat i rachunków oszczędnościowych w bankach, że za ich pośrednictwem można inwestować w instrumenty finansowe, takie jak na przykład akcje, obligacje, certyfikaty inwestycyjne. A zatem mamy tu do czynienia z całą gamą instrumentów finansowych, a inwestowanie w nie wiążę z się z ryzykiem inwestycyjnym. Dodatkowo, ponieważ mamy do czynienia z IKE/IKZE, robimy to wykorzystując zalety podatkowe tych rachunków, czyli nie płacimy tak zwanego podatku Belki, a w przypadku rachunku IKZE wpłaty możemy odliczyć od podstawy opodatkowania.

Jakie są najważniejsze korzyści podatkowe związane z inwestowaniem w IKE i IKZE?

Najważniejszą korzyścią inwestowania za pośrednictwem IKE/IKZE jest nieopodatkowanie tych inwestycji podatkiem od zysków kapitałowych (tzw. 19 proc. podatek Belki). Oczywiście nie zapłacimy go o ile spełnimy ustawowe warunki, które określają kiedy można wypłacać środki zgromadzone na tego typu rachunkach z zachowaniem wszelkich korzyści. I tak wypłata z IKE (Indywidualnego Konta Emerytalnego) możliwa jest po uzyskaniu uprawnień emerytalnych (obecnie po 60. lub 55. roku życia), pod warunkiem dokonywania wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych oraz dokonaniu ponad połowy wartości wpłat nie później niż 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę. W przypadku IKZE (Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego), wypłata środków przewidziana jest po ukończeniu 65. roku życia oraz podobnie jak z IKE przy założeniu dokonywania wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. Jednak w przypadku IKZE mamy jeszcze do czynienia z dodatkową ulgą podatkową, której korzyści odczuwamy od razu, a nie dopiero po wypłacie środków. Coroczne wpłaty na IKZE możemy odliczać od podstawy opodatkowania, co jest często koronnym argumentem przekonującym nas do takiej właśnie formy oszczędzania i inwestowania z myślą o emeryturze.

Czy są jakieś limity wpłat na rachunki IKE i IKZE? Jakie są one na rok 2024?

Niestety tak. Świat byłby zbyt piękny gdyby nie przewidziano limitów wpłat na rachunku IKE/IKZE. Górny limit wpłat na IKE/IKZE ustalany jest w oparciu o wysokość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce. Na IKE można wpłacić co roku nie więcej niż 3-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. Z kolei na IKZE nie więcej niż 1,2-krotność lub 1,8-krotność, jeśli prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą. W 2024 roku limit wpłat na rachunek IKE wynosi 23 472 zł, a na rachunek IKZE 9 388,80 dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz 14 083,20 dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Czy inwestowanie w IKE i IKZE jest odpowiednie dla każdego, czy raczej powinniśmy z nich korzystać tylko w określonych sytuacjach?

Jesteśmy głęboko przekonani, że inwestowanie z wykorzystaniem rachunków maklerskich IKE i IKZE jest dla wielu osób. Wyjątkiem są przede wszystkim osoby, które nie akceptują ryzyka inwestycyjnego w ogóle, a także, gdy ocena ich wiedzy o inwestowaniu lub doświadczenie inwestycyjne wskazują, że taka usługa jest dla tych osób nieodpowiednia. Przed zawarciem umowy o otwarcie i prowadzenie rachunków IKE i IKZE dokonywana jest ocena wiedzy o inwestowaniu i doświadczenie inwestycyjne osoby, która chce zawrzeć taką umowę. W inwestowaniu ważna jest przyjęta przez nas strategia inwestycyjna oraz konsekwencja w jej realizowaniu. Z założenia maklerskie IKE/IKZE służą realizacji strategii wieloletnich z kilkunasto- i kilkudziesięcioletnim horyzontem inwestycyjnym. Jeśli nie wiemy jaka jest nasza strategia inwestycyjna lub nie mamy doświadczenia w inwestowaniu na giełdzie warto rozważyć otwarcie takiego rachunku w podmiocie, który nas do tego przygotuje w ramach prowadzonej działalności edukacyjnej lub doradczej, jeśli ma uprawnienia do zajmowania się doradztwem inwestycyjnym.

Jakie są zalety maklerskich rachunków IKE/IKZE w Noble Securities?

Przede wszystkim obecnie wolne środki na rachunku IKE i IKZE w NS są oprocentowane – oprocentowanie jest zmienne i równe stawce WIBID ON pomniejszonej o 1 p.p. w skali roku – oprocentowaniu podlegają wolne, niezablokowane środki pieniężne (gotówka) znajdujące się na rachunku IKZE o godzinie 23:59:59. Odsetki są naliczane za każdy dzień i księgowane najpóźniej do 10. dnia roboczego po zakończeniu każdego kwartału 2024 r. Czekając na okazję inwestycyjną, środki zarabiają na oprocentowanym rachunku pieniężnym w NS.

Inwestując poprzez rachunki IKE / IKZE, można samodzielnie dobierać instrumenty finansowe i decydować o swoim portfelu. Dodatkowo można skorzystać ze wsparcia dzięki usłudze doradztwa inwestycyjnego w Noble Securities. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest dostępna dla klientów, dla których na podstawie testu odpowiedniości zostanie ocenione, że ta usługa jest dla tych klientów odpowiednia.

Najnowsze