-1.2 C
Warszawa
czwartek, 23 stycznia 2025

Zrównoważona inwentaryzacja i minimalizacja odpadów: kody 2D zmniejszają straty nawet o 40 proc.

Firmy na całym świecie poszukują sposobów na oszczędności i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Jedną z metod jest inwentaryzacja i minimalizacja odpadów. Wsparcie w tym zakresie dają technologie, w tym nowe dwuwymiarowe kody 2D od GS1.

Zarządzanie zrównoważonym łańcuchem dostaw SSCM (ang. Sustainable Supply Chain Management) łączy aspekty ekologiczne, społeczne i ekonomiczne. Konieczne są inwentaryzacja i śledzenie produktów, dzięki którym można skutecznie monitorować i optymalizować zasoby oraz zarządzać odpadami. Tym samym firmy zmniejszają marnotrawstwo i negatywny wpływ na środowisko.

Inwentaryzacja a zarządzanie zrównoważonym łańcuchem dostaw

Zrównoważona inwentaryzacja to element strategii zarządzania zasobami w firmach. Obejmuje aspekty, które pozwalają na bardziej efektywne i ekologiczne funkcjonowanie łańcucha dostaw.

Monitorowanie zużycia zasobów

Regularne śledzenie zużycia surowców i energii to fundament zrównoważonej inwentaryzacji. Dzięki temu firmy identyfikują obszary, w których możliwe są oszczędności. Zaawansowane systemy do zarządzania zapasami, które np. korzystają ze standardów GS1, ułatwiają dokładne przewidywanie zapotrzebowania i unikanie nadmiaru zapasów. W efekcie zmniejszają się koszty operacyjne, a dostępne surowce są bardziej świadomie wykorzystywane.

Optymalizacja procesów logistycznych

Zmniejszenie liczby dostaw oraz lepsze planowanie tras to kolejne kroki w kierunku zrównoważonej inwentaryzacji. Efektywne zarządzanie logistyką przyczynia się do redukcji emisji CO2. Przynosi korzyści środowisku i budżetowi organizacji. Dzięki wykorzystaniu standardów GS1 i optymalizacji procesów logistycznych firmy zmniejszają marnotrawstwo zasobów, działają bardziej ekologicznie i ekonomicznie.

5 sposobów na ograniczanie marnotrawstwa zapasów

Marnotrawstwo zapasów, które bardzo negatywnie wpływa na planetę, można ograniczyć za pomocą kilku metod. Między innymi to dostawy Just- In-Time, metodyka lean manufacturing oraz stosowanie nowych technologii, np. nowoczesnych kodów 2D od GS1 do efektywnego śledzenia danych w łańcuchu dostaw.

1. Just-In-Time (JIT) polega na dostarczaniu surowców w momencie, gdy są potrzebne w procesie produkcji. To minimalizuje ryzyko przeterminowania produktów oraz marnotrawstwa. Dzięki stosowaniu tej metody można utrzymywać niski poziom zapasów, co redukuje koszty magazynowania i zmniejsza ilość odpadów.

2. Lean manufacturing to eliminacja marnotrawstwa w procesach produkcyjnych. Ta metoda optymalizuje procesy, prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów. W rezultacie firma obniża zużycie surowców i energii, a tym samym zmniejsza swój negatywny wpływ na środowisko.

3. Recykling i ponowne wykorzystanie produktów znacząco zmniejszają zapotrzebowanie na nowe zasoby. Recykling pozwala ograniczyć ilości odpadów na składowiskach, a także redukuje emisję gazów cieplarnianych przy produkcji nowych materiałów.

4. Zarządzanie cyklem życia produktu (PLM) od etapu jego projektowania, przez produkcję, aż po utylizację. Dzięki temu możliwa jest identyfikacja i eliminacja marnotrawstwa w całym cyklu życia produktu. PLM promuje również takie projektowanie produktów, które ułatwia ich recykling i minimalizuje odpady.

5. Wykorzystanie nowoczesnych kodów 2D od GS1 umożliwia skuteczne zarządzanie zapasami i redukcję marnotrawstwa. Przejście z jednowymiarowych kodów kreskowych na dwuwymiarowe, takie jak GS1 QR i DataMatrix, odblokuje w firmach nowe możliwości i poprawi efektywność łańcucha dostaw.

Ilustracja nr 1

Klasyczny kod kreskowy i kod 2D

Korzystne technologie 2D

Wprowadzenie do firmy technologii 2D to duży krok w stronę zrównoważonej inwentaryzacji i redukcji odpadów. Korzyści są bardzo wymierne.

W przeciwieństwie do technologii RFID kody 2D nie wymagają kosztownych czytników, czyli są niższe nakłady inwestycyjne. Kody drukuje się bezpośrednio na opakowaniach, a to ułatwia identyfikację i śledzenie produktu. Kody 2D od GS1 pozwalają na monitorowanie produktów na każdym etapie łańcucha dostaw. To zwiększa przejrzystość procesów logistycznych i pozwala je optymalizować.

Dzięki kodom 2D ze standardami GS1 można dokładnie monitorować daty ważności produktów. To jest szczególnie istotne w branży spożywczej. Kody ułatwiają skuteczne zarządzanie zapasami i zmniejszenie marnotrawstwa żywności. Przeterminowane towary można szybko wycofać ze sprzedaży, a te, które mają krótki termin ważności, przecenić i sprzedać.

Z kolei dzięki integracji kodów 2D od GS1 z systemami zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) można na bieżąco monitorować stany magazynowe oraz optymalizować procesy zakupowe. Firmy mogą więc lepiej planować swoje zapotrzebowanie na surowce i produkty oraz minimalizują ryzyko nadmiarowych zapasów.

Kto już zyskał na kodach 2D? Case studies

Oszczędności w Nowalijce i Żabce

Firma Nowalijka, która współpracuje z Żabka Polska, wprowadziła kody GS1 DataMatrix na swoje zupy warzywne (13 indeksów). Dzięki kodom ze standardami GS1 firma usprawniła zarządzanie zapasami i procesami logistycznymi. To zmniejszyło liczbę reklamacji, zwrotów i przyniosło znaczące oszczędności.

Z kolei w Żabce wprowadzenie kodów dwuwymiarowych pozwoliło lepiej zarządzać żywnością z krótkim terminem ważności. Produkty są odpowiednio wcześnie przeceniane, a w razie potrzeby szybko wycofywane ze sprzedaży. Kolejną korzyścią z wprowadzenia kodów 2D ze standardami GS1 jest fakt, że w Nowalijce koszty utylizacji niepoprawnych etykiet (z nieczytelnymi kodami) spadły do zera. W ten sposób firma znacznie zmniejszyła swoje koszty.

Opakowania zwrotne od Swapp! do użycia 500 razy

Swapp! to start-up, który wprowadza zrównoważone rozwiązania w branży gastronomicznej. Oferuje wielorazowe opakowania w miejsce jednorazowych. Przeciętna warszawska restauracja wydaje miesięcznie około 300 posiłków na wynos w jednorazowych opakowaniach. Swapp! proponuje zastąpić je opakowaniami zwrotnymi, których dzięki kodom 2D ze standardami GS1 można użyć nawet 500 razy!

Rozwiązanie Swapp! jest szczególnie istotne, ponieważ nadchodzą zmiany w prawie, takie jak rozporządzenie PPWR, które wprowadza obowiązek znakowania opakowań wielokrotnego użytku kodami QR lub innymi. Kody 2D od GS1 wspierają pełną kontrolę nad obiegiem opakowań, a to jest kluczowe dla gospodarki cyrkularnej.

Woolworths ogranicza marnotrawstwo o 40 proc.

Woolworths to jedna z największych sieci supermarketów w Australii, z szerokim asortymentem produktów spożywczych i artykułów gospodarstwa domowego. Firma i niektórzy jej dostawcy zdecydowali się na korzystanie z kodów 2D od GS1.

W efekcie zmniejszyło się marnotrawstwo żywności o 40 proc.! Firmy usprawniły zarządzanie zapasami, datami ważności oraz identyfikację produktów. Kody umożliwiły im także śledzenie pochodzenia produktów, czyli w konsekwencji zwiększyły przejrzystość i usprawniły zarządzanie łańcuchem dostaw.

Magdalena Bednarkiewicz

Materiał partnera

FMC27news